Ministerstvo vnitra přichází s novelou ústavního zákona, podle níž by stav nebezpečí mohla vyhlašovat vláda, a to na celém území státu. V současnosti mohou stav nebezpečí, který je nejnižším z krizových stavů, vyhlašovat pouze jednotlivé kraje. Kabinet nařídil ministerstvu vypracovat novelu již v květnu, v reakci na předchozí vyhlašování nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru. Navrhovaná novela by přitom vládě umožňovala vedle přijímání protikrizových opatření také opakované odkládání voleb či omezování lidských práv.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.











