Ministerstvo vnitra přichází s novelou ústavního zákona, podle níž by stav nebezpečí mohla vyhlašovat vláda, a to na celém území státu. V současnosti mohou stav nebezpečí, který je nejnižším z krizových stavů, vyhlašovat pouze jednotlivé kraje. Kabinet nařídil ministerstvu vypracovat novelu již v květnu, v reakci na předchozí vyhlašování nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru. Navrhovaná novela by přitom vládě umožňovala vedle přijímání protikrizových opatření také opakované odkládání voleb či omezování lidských práv.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se