Obyvatelé Česka si mohou v příštích týdnech v praxi vyzkoušet, jaké to je patřit k bohaté části světa. Evropská unie jim vyjednala a zajistila dostatek vakcíny proti nemoci covid-19. Nemusí se starat o to, kdo ji dodá a jestli na to budou mít, jako mnoho chudých zemí, kterým − doufejme − pomůže jak solidarita těch bohatých, tak prozíravost lidí, jako je třetí nejbohatší člověk na světě Bill Gates. Jeho nadace už investovala miliardy do budování továren a skladů na léky po celém světě.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Radim Svoboda 26.11.2020 16:24
Současnost můžeme třeba pojmout jako postgraduální studium kritického myšlení. Brouzdáme-li nějakou dobu po internetu a hledáme-li, jak je to s asymptomatickými případy, tak není problém nalézt hodnoty od 27 do 80 procent (autor předchozího komentáře uvádí právě hodnotu 80 procent) asymptomatických nositelů. Nikdo to přesně neví. Pak můžeme hledat dál, jestli někdo ví něco o tom, zda jsou asymptomatičtí kovidáři přenašeči infekce. Někdo se domnívá, že minimálně, naopak někde se dočteme, že až 50 procent přenosu čínské brebery je způsobeno bezpříznakovými lidmi. Opět to nikdo přesně neví. A pak taky najdeme téměř konsensuáně sdílený názor, že nakažená osoba může být silně nakažlivá ještě předtím, než u ní nemoc (tzn. příznaky nemoci) propukne. I z téhle změti informací (pokud se neupneme k číslům, která se hodí pouze pro utvrzení se v nějakém vnitřním názoru) vychází poměrně široká škála důvodů, proč by mohlo mít očkování svůj smysl. A to jak pro toho, kdo se sám dá očkovat, tak i pro jeho okolí. Tím samozřejmě netvrdím, že si poběžím ještě dneska koupit do podchodu a šlehnout ruský Sputnik 5. Ještě asi budu muset nějakou dobu v tom postgraduálním studiu pokračovat. Tentokrát se zaměřením: Co (ne)víme o antikovid vakcínách.
Hynek Glos 26.11.2020 16:00
P.R? kampaň od Prchala? Úspěch kampaně je závislý i na důvěryhodnosti jejího stvořitele. Takže by bylo lepší, kdyby se na tom nepodílel ani Babiš ani Prchal, pak to má šanci uspět...
Hynek Glos 26.11.2020 15:58
Pane Orlíku. Očkování nesouvisí s "příznakovostí". Souvis s tím, že díky proočkování 60% populace se virus přestane šířit, protože se mu bude špatně hledat nosič. Pokud bychom proočkovali jenom ohrožené skupiny, tak jednak nebudou všichni chtít a druhak se virus bude dále šířit a my nebudeme moci fungovat normálně (scházet se, cestovat, chodit do divadel apod.)
Antonín Orlík 26.11.2020 14:42
Proč nutit očkování všem, když cca 80% nakažených je bez příznaků? Nebylo by lepší vytipovat rizikové skupiny a ty oslovit? Každý praktický lékař ví, kteří jeho pacienti to jsou...
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru