Začalo se očkovat. Politici a obecně známé osobnosti jdou vesměs příkladem a snad se tím podaří zvýšit počet našich občanů, kteří se k identickému kroku budou chtít přidat také. Kolik by jich mělo být, není dosud jasné, ale magické číslo, jež by nás dovedlo ke "stádní imunitě", která nás ochrání před covidem, by mohlo být kolem 70 až 80 procent. Dat k přesnějšímu výpočtu není dostatek, a tudíž je ve hře řada možných scénářů − od nutnosti každoročního očkování až po rychlé vítězství.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Tester Tester 04.01.2021 14:35
Ano děkuji za objasnění, tu účinnost jsem si neuvědomil. Někde jsem četl, že u očkování na chřipku se účinnost s věkem výrazně snižuje. Takže těch 95% je asi ještě docela optimistické.
Josef Veselka 04.01.2021 13:48
Dobrý den, je třeba vytvořit stádní imunitu, což je odborný termín, pro neschopnost viru nalézt v populaci přenašeče, a tím ho ze společnosti vytlačit. Jinak bude stále přežívat. Žádná vakcína nemá účinnost nad 95%, a tudíž každého dvacátého neochrání, takže lidé budou stále umírat. V tuto chvíli také nevíme, jak dlouho budou vakcíny účinné. Za rok 2020 zemře "navíc" oproti průměru posledních pěti let (nadúmrtnost) asi 20.000 našich občanů. Při neočkování dětí, těhotných a kojících (nejsou data o bezpečnosti, poněvadž nebyla testována) to znamená, že se bude muset proočkovat celý zbytek společnosti. Tradovaných 60% nenachází podporu v publikovaných datech - zřejmě to bude muset být přes 70%. Snad už je to nyní pochopitelnější.
Tester Tester 04.01.2021 13:19
Dobrá, ale pokud budou očkování ti pro které je to rizikové, tak ten virus od toho přenašeče nedostanou není to tak? A chytnou ho jenom lidé, pro které je na max úrovní standartní virozí (navíc si časem vytvoří sami protilátky, když ho budou mít každý rok několikrát jako virozu). Jde o to, že nebezpečný je pro silně menší část populace. Teď plácnu nějaké číslo třeba 20%. Takže vychází i levněji očkovat lidi, který mají problém a zbytek si tu imunitu vytvoří přirozeně. Nebo to tak není?
Jan Havliš 04.01.2021 10:33
@Tester Tester: bezpříznakové a nízkorizikové je třeba očkovat právě kvůli tomu, že oni tím netrpí, ale jsou infekční a mohou snadno a nevědomky nakazit ty, kteří jsou vysoce rizikoví. vzpomínáte na docela pěkný film s rudolfem hrušínským "pozor, vizita!"? jeden bezpříznakový přenašeč je pro své okolí pohromou, a je jedno, jde-li o nový čínský koronavirus nebo starý dobrý břišní tyfus.
Tester Tester 04.01.2021 09:44
Dobrý den, úplně nechápu, proč se neočkují jenom lidé, pro které znamená covid nepřijatelné riziko? Pro mě třeba covid moc riziko nepředstavuje (prodělal jem průběh jako standardní sezoní viróza, pravděpodobnost úmrtí při doparavní nehodě je u mě řádově vyšší a stejně jezdím na kole a autem). Na virozi a chřipky se taky všichni neočkují (jenom ten pro kterého to představuje riziko).
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru