Slova německé kancléřky Angely Merkelové o možném obnovení hraničních kontrol v případě, že okolní státy nebudou spolupracovat v boji proti pandemii nemoci covid-19, hodnotí německý deník Die Welt jako varování sousedům. Merkelová na tiskové konferenci v úterý pozdě večer ostrahu hranic nevyloučila, zároveň ale řekla, že takové řešení si nepřeje. Jmenovala přitom Českou republiku jako příklad země s velmi vysokým počtem případů infekce na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období.
"Máme velmi mnoho zahraničních pendlerů, na kterých jsme závislí, na kterých jsou závislé nemocnice a pečovatelské domovy v různých spolkových zemích… Z Německa zase hodně lidí jezdí pracovat do Lucemburska," řekla Merkelová s tím, že proto je nezbytné zajistit bezpečnost.
Z tohoto důvodu Německo podle Merkelové v epidemickém hodnocení zahraničních regionů vedle kategorie riziková oblast, což je oblast s více než 50 novými případy na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, zavedlo ještě kategorii vysoce riziková oblast. To je taková, kde je výskyt zmutovaného koronaviru nebo kde je více než 200 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období. Tento limit Česko výrazně překračuje, ale Německo ho nadále hodnotí jen jako rizikové.
"Jednou ze zemí s velmi vysokou incidencí (počtem nově nemocných za určité období) je například Česká republika. Proto je důležité spolupracovat. Musí se testovat. Lidé k nám nemohou jednoduše přijet pracovat," řekla. "Musíme spolu mluvit o tom, kdo, kde a jak bude testovat. Ale testy potřebujeme," poznamenala.
"Pokud se země vydají zcela jinou cestou, což v tuto chvíli nevidím, ale může se tak stát, pak je nutné být připraven a říct, že opět zavádíme hraniční kontroly," řekla Merkelová. "To ale nechceme. Chceme se partnersky s našimi sousedy dohodnout, přihlížet ale nemůžeme," dodala.
O epidemické situaci Merkelová jednala s šéfy vlád Lucemburska, Rakouska a Česka. S českým premiérem Andrejem Babišem se v úterý shodla na tom, že uzavření hranic pro pendlery by nebyl správný krok. Babiš jako řešení, než bude populace proočkována, navrhl testování pendlerů dvakrát týdně. Jeden rozbor by zajišťovalo Česko, druhý Německo. Nyní Sasko i Bavorsko vyžadují od přeshraničních pracovníků jeden test týdně.
Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka řekl, že kompromis navržený Babišem se na německé straně setkal se všeobecným pochopením. Díky tomu je možné očekávat, že Německo výjimky pro pendlery zachová i tehdy, pokud zařadí Česko na seznam vysoce rizikových oblastí. To by se mohlo stát dnes.
Pro příjezd do Německa z vysoce rizikových oblastí je nezbytné mít u sebe negativní koronavirový test při překračování hranic, již nestačí nechat si ho vyhotovit po příjezdu. Nadále platí povinnost automatické karantény nehledě na vstupní test, izolaci je však možné ukončit po pěti dnech druhým testem, pokud bude negativní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist