◼ ČESKO
Česko má během pandemie už milion případů covidu
Nákaza novým koronavirem se v Česku od vypuknutí epidemie potvrdila u víc než milionu lidí, tedy asi desetiny obyvatel. Skutečně nakažených je podle odhadu odborníků asi dvakrát až třikrát víc, než kolik jich odhalí testy. Česko je podle počtu zjištěných případů covidu-19 na 100 tisíc obyvatel mezi státy Evropské unie na prvním místě, ve světě druhé. Epidemická situace je dál vážná, počet hospitalizovaných s koronavirem výrazně neklesá.
◼ USA
Začne platit nová smlouva o omezení jaderných zbraní
Spojené státy potvrdily pětileté prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní s Ruskem. Ruský parlament smlouvu zvanou Nový START ratifikoval už v lednu. Platnost dokumentu, který byl v dubnu 2010 podepsaný v Praze, by bez prodloužení vypršela 5. února. Smlouva omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích nejvýše na 1550 na každé straně a počet rozmístěných střel a bombardérů na 700.
◼ RAKOUSKO
Pendlery čekají na hranicích nová pravidla
Nová pravidla pro lidi, kteří dojíždějí do Rakouska za prací či za rodinou, začnou platit ve středu 10. února. Pendleři z okolních zemí včetně Česka se budou muset nechat jednou týdně otestovat na koronavirus. Nutná bude také on-line registrace. Negativní test bude země požadovat i po všech dalších, kteří budou chtít překročit hranice. Pendlerem je podle rakouských zákonů každý, kdo přijíždí za prací pravidelně nejméně jednou měsíčně.
◼ USA
Bayer řeší spor o Roundup, vyplatí dvě miliardy dolarů
Společnosti Bayer se podařilo urovnat rozhodující část sporu o herbicid Roundup, který údajně způsobuje rakovinu. Americkým stěžovatelům zaplatí odškodné dvě miliardy dolarů (43 miliard korun). Dohoda znamená podle agentury DPA novou naději na brzký konec glyfosátové aféry, kterou německá firma musela řešit poté, co v roce 2018 převzala americký podnik Monsanto, který problematický přípravek vyrábí.
"
Antigenní testy přispívají k počtu odhalených případů asi 20 procenty.
Ladislav Dušek
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky uvedl, že se antigenními testy na covid-19 nechává pravidelně testovat asi 800 tisíc lidí. Zhruba stejný počet lidí absolvovalo takový test jednou.
◼ ČESKO
Maláčová se chystá jednat o Antiviru příští týden
O prodloužení dočasného programu Antivirus, z něhož stát firmám vyplácí příspěvky na mzdy, chce ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) začít jednat po 10. únoru. Pokračování podpor bude záviset na výsledku závěrečného jednání o připravovaném kurzarbeitu ve sněmovně. O prodloužení Antiviru rozhoduje vláda. Navázat na něj měl od března kurzarbeit. Novela, která zkrácenou práci se státním příspěvkem upravuje, ale ještě není schválená.
◼ JAPONSKO
Hry v Tokiu dostaly první covidový manuál
Mezinárodní olympijský výbor a organizátoři her v Tokiu zveřejnili manuál s pravidly, která bude nutné během letních her při covidu-19 dodržovat. V takzvaném playbooku pro mezinárodní sportovní federace jsou předpisy týkající se příjezdu do Japonska, informace o omezení volného pohybu, přísná povinnost nosit ochranu úst a nosu a další všeobecná hygienická opatření. Odložené hry se budou konat od 23. července do 8. srpna.
◼ ČESKO
Mlsna jmenoval slibované komise
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna jmenoval nové rozkladové komise. Svůj záměr sestavit je znovu oznámil už po svém nástupu do funkce na začátku prosince. Rozkladové komise se zabývají odvoláními, tedy rozklady podanými proti rozhodnutí úředníků ÚOHS v první instanci. Kromě jmenování komisí předseda zavedl opatření, která mají zrychlit rozhodování úřadu.
◼ ČESKO
Blatný: Díky očkování ubylo nemocných zdravotníků
Očkování zdravotníků proti covidu-19 se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) už začalo projevovat na poklesu jejich aktuální nemocnosti. Řekl to serveru Blesk Zprávy. Aktuálně nakažených bylo k úterý podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky 3373. Před týdnem byl počet zhruba o 900 vyšší. Vakcínu proti covidu dostávají zdravotníci od 26. prosince loňského roku. Podle Blatného jich byla naočkována už zhruba polovina.
◼ ČESKO
Brabec se ohledně Bečvy zastal inspekce
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nemá důvod nevěřit České inspekci životního prostředí ohledně postupu po zářijové havárii na Bečvě. Brabec to včera řekl sněmovnímu výboru pro životní prostředí. Podle něj je však důležité, aby inspekce své kroky obhájila. Brabec na jednání také odmítl komentovat nedávné vyjádření znalce Jiřího Klicpery, který má na starosti klíčový posudek. Klicpera uvedl, že viníka zná a havárii nezpůsobila chemička Deza z holdingu Agrofert.
◼ ČESKO
Výbor pro obranu chce, aby vláda vrátila armádě miliardy
Sněmovní výbor pro obranu vyzval vládu, aby nejpozději do konce února vrátila armádě pět miliard korun. V opačném případě bude ohrožena její modernizace nebo obranyschopnost Česka. Jednomyslně se na tom shodli členové výboru, kteří se včera zúčastnili jeho jednání. Podle zástupců ministerstva obrany je pro letošní včasné vynaložení peněz důležité, aby bylo o jejich vrácení rozhodnuto co nejdříve. O peníze ministerstvo přišlo v prosinci při schvalování státního rozpočtu.
◼ ČESKO
Národní knihovna má nového šéfa
Novým generálním ředitelem Národní knihovny sídlící v Praze bude Tomáš Foltýn, funkce se ujme v květnu. Foltýn dosud v knihovně zastával funkci ředitele odboru správy fondů. V konkurzu, jehož se účastnilo pět zájemců, ho vybral ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který loni v červenci odvolal bývalého ředitele Národní knihovny Martina Kocandu kvůli údajně netransparentním zakázkám na IT projekty.
◼ ČESKO
Na granty v cestovním ruchu v Praze půjde méně peněz
Pražský magistrát v letošním roce rozdá na grantech v cestovním ruchu celkem 17,91 milionu korun, což je méně, než kolik mělo město vyčleněno pro loňský rok. Většina peněz půjde na pořádání kongresů a konferencí, a to asi 14,2 milionu. Zbylé peníze jsou určeny na akce s celostátním nebo mezinárodním významem. Turismus patří mezi pandemií nemoci covid-19 nejpostiženější oblasti. Rozdělení dotací musí ještě schválit městští zastupitelé.
◼ ČESKO
Knihovna zve běloruské spisovatele do Česka
Moravská zemská knihovna otevřela výběrové řízení pro běloruské spisovatele, kteří mají zájem o čtyřtýdenní tvůrčí a studijní rezidenční pobyty v Praze a Brně. České literární centrum, které je součástí knihovny, na programu spolupracuje s Ambasádou nezávislé běloruské kultury. Výzva je určena autorkám a autorům píšícím bělorusky nebo rusky, kteří mají alespoň jednu vydanou knihu či uvedenou divadelní hru.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist