Kdyby praotec Texasan vystoupil na Double Mountains, "horu" dominující krajině tak jako Říp české kotlině, mohl pronést slova o zemi energií oplývající. Největší stát USA byl dlouho synonymem pro nadbytek ropy, k tomu přičtěme nekonečný proud pro energetiku čím dál důležitějšího zemního plynu a zapomenout se nedá ani na zásoby uhlí v miliardách tun. Nechybí hydroelektrárny, i když ty ve většině nemají ty správné "americké" rozměry. Texas se nezříká ani jaderné energetiky − na jeho území jsou dvě elektrárny využívající štěpení jádra, obě o něco větší než Dukovany či Temelín. Zdroje energie jsou tedy tím posledním, co tomuto státu chybí. Jak se tedy mohlo stát, že miliony Texasanů trpí tak dlouho kvůli výpadkům dodávek elektřiny? Proč se museli krčit v improvizovaných stanech, u léta nepoužívaných krbů nebo se chodili ohřívat do aut?

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se