Přestože uzavření části obchodů a provozoven označil v pondělí Ústavní soud za diskriminační a protiústavní, ty otevřít stejně nemohou. Soud zrušil seznam, který dělil provozovny na povolené a nepovolené a platil do 14. února. Mezitím ale vláda vyhlásila nový nouzový stav, obchody jsou tak uzavřené opatřením, kterým se soudci zabývat nemohli.

"Už při svém rozhodování si byl soud vědom, že se zrušení neprojeví otevřením maloobchodu. V první řadě šlo o výklad ústavních limitů. Je to vzkaz do budoucna, nikoliv zpětně," uvedl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) reagoval, že vláda současná opatření upraví, aby nebyla v rozporu s výrokem soudu. Změnu zřejmě čeká i návrh pandemického zákona.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se