Nejspíš jsem starý. Trh mi nedává smysl. Pamatuji doby, kdy jsem si byl jistý, že kladná úroková sazba je odrazem jak přirozené lidské preference současnosti před budoucností, tak faktu, že dnešek je deterministický (jistý), budoucnost však stochastická (nejistá). V Dánsku si ale dnes můžete vzít hypotéku s negativní sazbou. A za chvíli začnou v eurozóně banky na depozitech vybírat i od drobných střadatelů úložné.

Bývávaly doby, kdy záleželo na dluhu. V 90. letech se poradce Billa Clintona James Carville vyznal z obdivu ke dluhopisovým trhům, když řekl, že by se po reinkarnaci chtěl narodit jako dluhopisový trh, protože (růstem) "můžeš každého zastrašovat". Dnes, po letech poklesů, se dobrá čtvrtina dluhopisů investičního stupně obchoduje se záporným výnosem, a to i přesto, že jsou země nejzadluženější od druhé světové války.

Bývávaly také doby, kdy cílem existence firmy bylo dosahování zisku. Dnes je cílem jít na burzu. Máme desítky firem existujících deset patnáct let, které o zisk ještě nezavadily, přesto mají podle trhu hodnotu desítek (Uber), neřkuli stovek (Tesla) miliard dolarů. Čtyři z pěti firem jdoucích dnes na burzu jsou ve ztrátě. Začíná být zbytnou podmínkou dokonce dělat cokoliv: "automobilka" Nikola měla loni v létě vyšší tržní kapitalizaci než Ford, i když její příjmy činily přesně 36 tisíc (!) dolarů, a to za instalaci solárních panelů pro svého šéfa. Akciové trhy vytvořily ekvivalent univerzálního příjmu, univerzální valuaci.

A nekončíme. Na burzu se právě skrze zadní dveře v podobě předpřipravené společnosti (tzv. SPAC) chystá kromě Lucid Motors − další náctileté automobilky bez jediného auta, bez historie a bez příjmů − také WeWork. Ano, ten obyčejný pronajímatel kanceláří zabalený v mesiášském hávu svého zakladatele, jenž v roce 2019 při pokusu o vstup na burzu narazil do zdi vyskládané z příšerného vedení, nesmyslného ocenění a masivních ztrát. Po záchraně ze strany svého největšího investora, SoftBank, rok a půl hibernoval a nyní se chce svézt na vlně do červena rozpálených trhů. Na jeho situaci se přitom nic nezměnilo. Tohle není trh. To je kasino.

Související

Komentáře ke článku

Nikola Schmidt 25.02.2021 09:30
Vynikající komentář. Doplnil bych pro neoliberální čtenáře, že právě současná situace velmi dobře demonstruje, jak trh blaho lidstvu nezajistí a covidová doba nám do toho říká nejen to, že se bez státu (s demokraticky voleným parlamentem zajišťujícím legitimitu vládnutí) neobejdeme, ale že bez univerzálního příjmu skončíme v anarchii. Vynikající doba pro zcela zásadní přehodnocení ekonomických teorií ovlivňujících představu o lidstvu prospěšném společenském uspořádání.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru