Evropské státy štědře podporují zavádění elektromobility, Německo přechází na čisté zdroje energie, americký prezident Joe Biden slibuje dva biliony dolarů na přechod k zelené ekonomice a stranám Zelených na Západě přibývají voliči. Po šetrném přístupu k životnímu prostředí začínají důrazně volat i investoři. Investiční skupina BlackRock nedávno firmám vysvětlila, jak se mají k přírodě a ke klimatu chovat – a co se bude dít, pokud kritéria udržitelnosti a odpovědnosti, pro něž se vžila anglická zkratka ESG, nebudou plnit.

Jiné finanční skupiny jdou ještě dál. Žádají, aby firmy předkládaly podrobné plány, jak zajistit budoucnost bez emisí To, co ve střední Evropě může vypadat jako ekologický extrém, začíná být v západní Evropě standardem.

Ocitli jsme se v bodu, kdy světová ekonomika prodělává nezadržitelnou změnu k větší udržitelnosti a ohledu na životní prostředí, tvrdí oxfordský vědec a poradce britské vlády Ben Caldecott v rozhovoru pro HN. A na příkladech ukazuje, jak se změna začíná projevovat. Týkat se bude jednotlivých firem i celých států, například těch, jejichž příjmy jsou závislé na ropě a plynu. "Udržitelná ekonomika je do velké míry spojená s geopolitikou," zdůrazňuje Caldecott.

HN: Hodně se mluví o vysoké ceně emisních povolenek na vypouštění skleníkových plynů, která je nyní 40 eur. Co nám tato věc říká o vývoji zelené ekonomiky v Evropě?

Na prvním místě je nutné říct, že potřebujeme nějak ocenit uhlíkové emise a znečištění ve světě, a jsou různé způsoby, jak to udělat. Jedna z těch věcí je systém obchodu s emisemi. Obchod s emisemi v Evropské unii je největší světový uhlíkový trh. Ovšem, není to dokonalý systém. Podobná schémata mají své potíže, ale je to důležitý začátek. Jednou z věcí, které se s těmito trhy s povolenkami musí odehrát, je, že se musí napojit na nulovou čistou spotřebu energie, musí být propojeny s vědou kolem klimatické změny.

Povolenky by měly přispívat systému, který je potřeba, abychom se vyrovnali s klimatickou změnou. To, co teď vidíme v obchodu s povolenkami v Evropské unii, má podle některých expertů méně co dělat s podstatou, je to více výsledkem spekulace a toho, že někteří lidé víc investují do tohoto trhu a chtějí víc zhodnotit své peníze. Někteří tvůrci politiky zase argumentují, že tento trh není nastavený na spekulace, je postaven, aby opravdu efektivně ocenil emise.

HN: A ty ceny?

Vysoké ceny povolenek nemusí znamenat snížení emisí. V systému je nastavena hranice pro emise, takže i když jejich cenu dostanete vysoko, nemusíte je snížit. Můžete tím vytvořit ekonomický signál pro firmy, aby změnily své chování, což může znamenat snížení emisí, ale vysoká cena povolenek proporčně neznamená snížení emisí. To by tvůrce politiky mělo vést k vytvoření dalších nástrojů, které by snížily emise, a k tomu, aby se zamysleli, jaké jsou nejvhodnější nástroje pro různé podmínky. Neexistuje jeden zázračný nástroj, který by fungoval pro všechny.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.