Projednávání nového stavebního zákona, který má vyřešit jeden z největších byrokratických problémů Česka – zdlouhavé povolování staveb –, se čím dál víc mění v souboj o pravomoce. Konkrétně o to, komu budou do budoucna podléhat obecní stavební úřady. Vláda Andreje Babiše (ANO) chtěla původně všechny úřady převést pod stát. To však vyvolalo začátkem loňského roku takový odpor ze strany starostů, že jim sám premiér přislíbil, že si mohou stavební úřady ponechat. Minulý týden však nastal další velký obrat.

V rámci druhého čtení v Poslanecké sněmovně předložili poslanci koaličních stran, tedy ANO a ČSSD, spolu s komunisty komplexní pozměňovací návrh, který vrátil zákon do původního stavu. Tedy takového, kdy obce o úředníky přijdou. Výsledek hlasování naznačil, jak bude vypadat finální podoba zákona.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se