Česko jako by se v posledních týdnech stalo ostrovem pesimismu. Zkuste si vzpomenout na poslední pozitivní zprávu  při sledování domácího zpravodajství... je jich méně než šafránu v Beskydech. Patříme objektivně k těm, kteří třetí a čtvrtou vlnu pandemie nezvládají. Přírůstky nově nakažených jsou u nás v průměru po přepočtu na obyvatele desetkrát vyšší než v Německu, zdravotní systém jede na hraně svých kapacit a vláda zavedla nejtvrdší opatření od jara 2020. Stát v řadě svých funkcí zjevně selhává a skepse a individualismus, v české společnosti už tak zdomácnělé, bohužel dál jen kvetou. To celý boj Čechů s pandemií ještě ztěžuje. Přes tuto spirálu pesimismu však nakonec v české ekonomice nemusí být tak zle jako před rokem. Nabízím několik pozitivních argumentů k zamyšlení a také k uvolnění ze všeobecné skepse.

Proč česká ekonomika může ustát "selhání" státu

Za prvé, ve vyspělém světě se v zásadě podle plánů postupně očkuje. Ne každý sice postupuje stejně rychle a Češi by si opět mohli sypat popel na hlavu. I relativně málo však může ve finále znamenat pro ekonomiku hodně. Pokud do poloviny roku bude většina starších ročníků proočkována, poklesne podobně jako dnes v Izraeli počet vážných případů v nemocnicích. Když k tomu přidáme teplejší počasí, mohl by start léta znamenat definitivní zlom v boji s pandemií –střídající se vlny by mělo nahradit postupné, ale trvalé uvolňování sociálních kontaktů. To je pro firmy i spotřebitele velmi dobrá zpráva. Na rozdíl od jara 2020 je totiž "pandemická" nejistota díky řadě schválených vakcín menší a firmy v méně zasažených odvětvích asi nebudou úzkostlivě "sedět" na hotovosti a odkládat investice.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru