Česko je od propuknutí pandemie covidu-19 nepochybně zatím v nejvážnější situaci. Vláda za rok nedokázala zajistit dostatečné testování a trasování, odborníkům neposkytovala data, zaspala (spí) při řešení vakcinace a stále chaoticky komunikuje… Na krizi se prostě nepřipravila a občané v její nařízení přestali ve velké míře věřit. Vir nás zahnal natolik do kouta, že je v tuto chvíli zřejmě jedinou záchrannou brzdou několikatýdenní plošná karanténa.

Hovoří se také o kompletním zastavení průmyslu. To podle nás zatím není nutné. Ovšem je třeba konečně nepostupovat pouze metodou nejmenšího odporu a zavést, dodržovat a kontrolovat opatření, která zabrání šíření viru. Doposud se pouze omezovala nemalá část sektoru služeb (zhruba pětina přímo, nepřímo je postižená až téměř polovina – měřeno podílem na hrubé přidané hodnotě), jsou uzavřené školy. Na rozdíl od nich ponecháváme průmysl dosud téměř bez povšimnutí. Vyhlášená pravidla o testování ve firmách přicházejí velmi pozdě, navíc jsou zatím dost benevolentní. Takto ve společnosti vzniká další dělení, které bude mít dlouhodobé devastující dopady.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se