Počátkem února to byla v uzbeckém hlavním městě Taškentu velká sláva. Předsedkyně místního Senátu Tanzila Narbajevová prohlásila, že tento den vejde do historie jako „událost století“. Představitelé Uzbekistánu, Afghánistánu a Pákistánu podepsali ten den dohodu o výstavbě 537 kilometrů dlouhé železnice ze severoafghánského Mazár-e Šarífu přes Kábul do pákistánského Péšávaru. Státům Střední Asie by se tak otevřela cesta k přístavům v Indickém oceánu.

Zdaleka nejde jen o obchod. Nová dopravní cesta je součástí snah o zabezpečení ekonomické prosperity Afghánistánu poté, až odtamtud odejdou vojáci NATO. Železnice má pomoci k tomu, aby se země znovu nevrátila do chaosu počátku 90. let, který nastal po odchodu sovětských vojsk. Pravděpodobnost ekonomického rozvoje Afghánistánu tak, aby přestal být závislý na pomoci zahraničních dárců, je podle kritiků zhruba stejná, jako že se podaří železnici do Péšávaru postavit. Tedy nepříliš vysoká.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.