Co spojuje Brno, nositele Nobelovy ceny za fyziku a ajťáka z Bratislavy? Projekt unikátní malé družice, která by měla vzlétnout do kosmu 20. března na ruské raketě Sojuz 2.

Satelit nazvaný GRBalpha vypadá jako malá krychle o hraně 10 centimetrů a sestrojila ho slovensko-česká firma Spacemanic. "Jde o první komerční družici, kterou naše firma vyšle do vesmíru. Satelit je specifický v tom, že v něm bude detektor gama záblesků. Ty vznikají při střetu dvou černých děr nebo neutronových hvězd," vysvětluje šéf společnosti a vzděláním ajťák Jakub Kapuš.

Otcem projektu je slovenský astrofyzik Norbert Werner z brněnské Masarykovy univerzity. Na tvorbě detektoru, který družice ponese, se tak vedle univerzit ze Slovenska, Maďarska a Japonska podíleli i vědci z Česka. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.