Každý desátý obyvatel České republiky doma v rámci home officu pracuje na pohovce nebo v posteli. Důvody jsou různé − malým prostorem či nedostatečným vybavením bytu počínaje a velkým počtem členů domácnosti pracujících nebo učících se distančně konče. Lidé se pak kvůli nedostatku místa uchylují, kam se v danou chvíli dá.
Podle aktuálního průzkumu společnosti Skanska celá třetina lidí pracujících z domova k tomu nemá vhodné podmínky a v důsledku špatné volby pracovního místa si tak zadělává na zdravotní potíže.
Kdo nemá pracovnu, často končí u jídelního stolu. Přestože ani toto pracoviště není optimálním řešením, podle průzkumu ho využívá 16 procent dotazovaných a častěji k nim patří ženy.
"Tradiční jídelní židle, k níž se mnozí v home officu uchylují, logicky nesplňuje to, co by měla plnit židle kancelářská. Jídelní stůl může být vůči ní i relativně vysoký, proto se mohou snadno přetěžovat svaly šíje a krční páteře i předloktí, snadno ztuhne hrudní páteř," vysvětluje Tomáš Rychnovský, známý český fyzioterapeut a autor knihy Každá bolest má svou příčinu.
Rychnovský varuje i před trávením pracovního dne na gauči či v posteli, což si oblíbilo 12 procent lidí do 35 let. "Nevhodnost práce vleže spočívá zejména v tom, že je při ní krční a horní hrudní páteř vlastně pořád nahrbená. Pokud jsme si tuto 'pracovní' polohu oblíbili, je třeba tělo vhodným cvičením narovnávat. Jinak se mohou omezovat pohyby žeber při dýchání a to přispívá k přetížení šíje, krční páteře i ramen a bederní páteře," dodává fyzioterapeut Rychnovský.
Z domova pracujeme už rok. A přestože podle průzkumu společnosti Skanska nadpoloviční většina respondentů (58 procent) důvěřuje svému zaměstnavateli, že se postaral o bezpečnost pracoviště, z domova raději pracuje přes 40 procent dotázaných. Zhruba stejný počet lidí hodlá v tomto režimu i pokračovat, a tento trend se tudíž začíná odrážet v plánech některých rezidenčních developerů. "Častější využívání home officu se jednoznačně propsalo do poptávky. Lidé se při výběru nového domova mnohem více zajímají právě o to, jak se jim bude pracovat. V každém námi postaveném bytě proto nově vyhrazujeme místo určené pro pracovní stůl," říká Renata Vildomcová, ředitelka odboru komunikace a marketingu Skanska Reality.
A jak by takové domácí pracoviště mělo vlastně vypadat? Jen místo pro správně vysoký stůl a kvalitní židle rozhodně nestačí. "Požadavkům na práci z domova je třeba uzpůsobit dispozice bytu a připravit i dostatečný počet elektrických zásuvek či datový kabel. Důležité je myslet také na možnost větrání a dostatečné osvětlení domácí kanceláře. Správnou židli si však už musí každý pořídit sám," podotýká s úsměvem Renata Vildomcová.
Ani ty nejlepší pracovní podmínky však všechno nespasí. Důležité je také zdravé držení těla − při sedu se mimo jiné naučit povolit ramena a dýchat do dolní části břicha, občas se protáhnout nebo si zacvičit. A tady přichází na řadu v rezidenčních nemovitostech známé rčení: "Domov znamená více než jen metry čtvereční." Ukazuje se totiž, jak důležitý je veřejný prostor v místě, v němž poslední rok trávíme více času, než bychom nejspíš chtěli. Mít na dosah wokoutové hřiště, příjemný park nebo cyklostezku se za současné situace jeví jako výhra. Krátká přestávka vyplněná pohybem na čerstvém vzduchu přispěje k prokrvení mozku, zvýší pracovní výkon, a navíc působí jako prevence proti neduhům duše i těla.
Stáhněte si přílohu v PDF
Dalo se ale čekat − a průzkum to i potvrdil −, že práce z domova nevyhovuje všem. Zatímco ve věkových skupinách od 18 do 35 let je s ní spokojeno téměř 44 procent respondentů, u lidí nad 54 let už je to jen necelých 27 procent. A spokojenost se liší i kraj od kraje. Nejčastěji si práci z domova užívají obyvatelé Libereckého kraje (46 procent) a Pražané (44 procent). Nejméně (20 procent) pak vyhovuje lidem ve Zlínském kraji. Práce z domova ovšem přináší i další aspekty a otvírá překvapivé kariérní příležitosti. Jak zmiňuje Evžen Dolgunow, který se ve společnosti Hays Czech Republic specializuje na vyhledávání pracovníků v oboru stavebnictví a nemovitosti, on-line komunikační platformy poskytují mnohem větší šanci introvertům a juniorům sdílet své názory a nápady. "Právě při on-line schůzce se totiž takřka vytrácí 'osobnostní element' a to znamená, že každá myšlenka má stejnou váhu a důležitost, nezávisle na věku, pohlaví nebo senioritě. Lépe to umožňuje prosadit nápady v týmu nebo firmě."
Je zřejmé, že práce z domova jen tak neodezní a mnozí si ji budou chtít v určité míře zachovat i nadále. "Ze získaných dat víme, že práce z domova vyhovuje více ženám než mužům, a to ve 36, respektive 32 procentech. Využívat ji do budoucna ale paradoxně plánují častěji právě muži, a to hned 48 procent z nich. U žen má stejné plány jen necelá třetina respondentek," komentuje výsledky průzkumu Renata Vildomcová.
Článek byl publikován v magazínu Reality v HN dne 17. března 2021
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist