Přesně před pěti lety udělaly státy Evropské unie krok, který zastavil proud stovek tisíc uprchlíků a migrantů. Uzavřely dohodu s Tureckem o tom, že se o tyto lidi postará na svém území. V Turecku teď jsou víc než čtyři miliony běženců, většinou Syřanů. Evropané na péči o ně finančně přispívají. "Kdyby to neudělali, v zemích unie by se k moci dostali radikálové, kteří by skoncovali s demokracií," říká v rozhovoru s HN Vít Novotný, odborník na migraci z bruselského institutu Wilfried Martens Centre for European Studies. A dodává, že počty migrantů mohou opět vzrůst kvůli důsledkům pandemie. Evropa je ale na migrační vlnu připravená mnohem lépe než dřív.

HN: Je etické zadržovat miliony běženců v Turecku? 

S dohodou je spojena řada etických problémů. Kritici ale zapomínají na to, čemu bychom čelili, kdyby dohoda s Tureckem neexistovala. Do Evropy by se snažily dostat miliony migrantů a uprchlíků nejenom ze Sýrie, ale také z Afghánistánu, Íránu, Iráku a z Afriky. To je alternativa k dohodě mezi EU a Tureckem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.