V areálu brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny se právě buduje pěstírna léčebného konopí. Místním odborníkům to umožní snadnější zkoumání rostliny a jejích léčivých účinků. „Přímo ve špitále pořádnou legální pěstírnu nikdo na světě nemá,“ říká šéf výzkumného týmu Václav Trojan, odborník na fyziologii rostlin. A se smíchem dodává: „O pozici zahradníka byl enormní zájem.“ Konopí bude se svými spolupracovníky pěstovat, analyzovat a také navrhovat, jak ho ještě více využít při léčbě nemocí. Pěstírnu si nemocnice zaplatí sama, pro další výzkum počítá s penězi od partnerů i s granty.

Léčebné konopí dnes užívají hlavně pacienti trpící chronickou bolestí. Podle Trojana má ale obrovský potenciál i v dalších lékařských oborech. První klinické studie by mohly souviset například s neurologií nebo ortopedií.

HN: Kdy a jak vznikl nápad, že Fakultní nemocnice u svaté Anny vybuduje vlastní pěstírnu konopí?

Nápad spolupracovat na výzkumu léčebného konopí zraje od roku 2015. V té době se v Česku začalo konopím léčit. Po Nizozemsku bylo Česko teprve druhou zemí v Evropské unii, kde byla taková léčba pacientů zákonem umožněna. S jejím rozvojem ale přichází mnoho otázek, na které nemáme odpovědi. Celosvětově chybí jasná data nejen z klinických studií. Když už klinické studie jsou, často neznáme přesné parametry daného konopí a z něj vzniklých produktů. Klíčové proto je získat pro výzkum materiál ze standardizované produkce.

HN: Takže jste se rozhodli, že si vypěstujete vlastní vzorky?

Ano. Existuje několik možností, jak konopí pro výzkum získat. Všechny jsou komplikovanější než vlastní produkce. Třeba dovoz ze zahraničí je logisticky náročnější a samozřejmě dražší. V Česku existuje několik institucí, které by mohly materiál dodat, ale žádná není certifikována v systému kvality ISO. Samozřejmostí musí být i správná pěstitelská praxe. V nemocnici u svaté Anny navíc můžeme pod jednou střechou spolupracovat s dalšími týmy ICRC (Vědecko-výzkumné centrum zaměřující se na hledání nových metod, technologií a léčiv pro prevenci a diagnostiku – pozn. red.). A je tady i využití pěstebních prostor pro vlastní rostlinné experimenty.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.