Ovládal suverénně největší majetek v Česku. Slavil úspěchy na drsných východních trzích, v Rusku a Číně, kde potřeboval politickou záštitu, a „přiohýbal“ proto i českou zahraniční politiku. V posledních letech značnou část aktiv přesměroval do Česka. Roky bojoval s rakovinou a to byl zřejmě i motiv jeho investic do biotechnologické společnosti vyvíjející nové metody léčby nádorových onemocnění. Petr Kellner (56), který o víkendu tragicky zahynul na Aljašce, nechal za sebou výraznou stopu v mediálním světě i v charitě. Jeho náhlá smrt bude znamenat zásadní přesuny v českém byznysu. 

Zavedený mezinárodní žebříček časopisu Forbes odhaduje hodnotu majetku, který po sobě Kellner zanechal, na 17,5 miliardy dolarů (téměř 390 miliard korun). To stačí na pozici 68. nejbohatšího člověka na planetě. Jak se do společnosti největších boháčů Petr Kellner dostal?

Ke stamiliardám přes „kuponovku“, politiku, Rusko a pojišťovnu

Do velkého byznysu naskočil hned v počátku české ekonomické transformace před 30 lety. Se společníkem Milanem Vinklerem založil akciovou společnost Správa prvního privatizačního fondu, a. s., (odtud pochází proslulá zkratka PPF) a díky úspěšné reklamní kampani využívající známých tváří (ve spotech vystupoval například Milan Šteindler či Josef Dvořák) mu lidé svěřili přes tři procenta investičních bodů, které v rámci první vlny kuponové privatizace mířily k investičním fondům. Po ní PPF spravovala (nikoliv vlastnila) akcie více než 200 podniků v nominální hodnotě téměř pět miliard korun. Další růst aktiv přinesla druhá vlna „kuponovky“.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.