Daniel Obajtek při osobním setkání dělá dojem celkem sympatického, i když hodně vytíženého chlapíka, který by se pro vás rozkrájel, kdyby toho neměl tolik na starosti. Šéf největší polské firmy, ropného koncernu PKN Orlen, jenž je vlastníkem i české petrochemické firmy Unipetrol, má ale v posledních týdnech starostí opravdu hodně. Prosazuje spojení státem kontrolovaného Orlenu s dalšími velkými státními energetickými firmami, což je dlouholetý sen šéfa vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského.
Nelíbí se to ale mnoha lidem právě ve státních firmách, na něž si Orlen dělá zálusk, jako je další ropný koncern Lotos či plynařský obr PGNiG, který je tradičně propojený s tajnými službami. Právě z tohoto prostředí podle odhadů mnoha polských analytiků do polských médií míří v posledních týdnech jedno odhalení za druhým o Obajtkově politické i podnikatelské minulosti, podivných nákupech mnoha nemovitostí nebo zaměstnání jeho současné mladé partnerky v dozorčích radách pěti velkých státních firem.
Z pětačtyřicetiletého Obajtka, který byl ještě na počátku letošního roku některými pozorovateli polské politické scény tipován na kandidáta na premiéra místo Mateusze Morawieckého, je lovná zvěř. Po tom, co o něm média odhalila, bude rád, když si křeslo šéfa Orlenu udrží alespoň do té doby, než skončí pohlcení Lotosu. Po letech vyjednávání fúzi schválila Evropská komise s podmínkou, že firma musí prodat třetinový podíl v gdaňské rafinerii nějakému zahraničnímu zájemci a nového majitele musí najít osmdesát procent čerpacích stanic Lotosu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.