Rychlejší internet, lepší využití umělé inteligence či samořiditelných aut mají přinést sítě páté generace, označované 5G. Nové technologie mají podle odhadů Evropské komise zároveň přinést úspory v řádech miliard eur a také vznik více než dvou milionů nových pracovních míst. Souvisí s tím však i rizika, jako je kybernetická špionáž, krádeže duševního vlastnictví a citlivých dat, která mohou snadno skončit v rukách nepřátelských států. Proto dostala Evropská agentura pro kybernetickou bezpečnost (ENISA) za úkol připravit pravidla, díky nimž by byly nové sítě dostatečně zabezpečené. Na starosti to má Evangelos Ouzounis, odborník na bezpečnost telekomunikačních technologií a druhý nejvýše postavený muž agentury.

HN: Evropa se připravuje na výstavbu sítí 5G. Diskutuje se, jak zajistit jejich bezpečnost a předejít například krádežím informací či kybernetickým útokům s cílem zničit důležité informační systémy. Jakou úlohu v tom má Evropská agentura pro kybernetickou bezpečnost?

Zhruba před rokem a půl začal platit evropský akt o kybernetické bezpečnosti. Díky tomuto nařízení nás může Evropská komise požádat, abychom připravili pravidla pro kybernetickou bezpečnost pro produkty, služby, ale i procesy související s informačními technologiemi. Cílem je, aby členské státy k těmto problémům přistupovaly jednotně. Například k hodnocení, zda výrobci dodržují požadovanou úroveň bezpečnosti nebo jestli firmy či státní úřady správně zavádí bezpečnostní opatření do praxe. Zatím nás komise požádala, abychom připravili tři druhy certifikací, jestli se může produkt či služba použít na evropském trhu. První stanoví kritéria pro hodnocení bezpečnosti informačních technologií. Máme také stanovit podmínky pro cloudové služby. Úplně nedávno, začátkem března, jsme dostali požadavek na bezpečnostní pravidla pro 5G.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.