Rychlejší internet, lepší využití umělé inteligence či samořiditelných aut mají přinést sítě páté generace, označované 5G. Nové technologie mají podle odhadů Evropské komise zároveň přinést úspory v řádech miliard eur a také vznik více než dvou milionů nových pracovních míst. Souvisí s tím však i rizika, jako je kybernetická špionáž, krádeže duševního vlastnictví a citlivých dat, která mohou snadno skončit v rukách nepřátelských států. Proto dostala Evropská agentura pro kybernetickou bezpečnost (ENISA) za úkol připravit pravidla, díky nimž by byly nové sítě dostatečně zabezpečené. Na starosti to má Evangelos Ouzounis, odborník na bezpečnost telekomunikačních technologií a druhý nejvýše postavený muž agentury.

HN: Evropa se připravuje na výstavbu sítí 5G. Diskutuje se, jak zajistit jejich bezpečnost a předejít například krádežím informací či kybernetickým útokům s cílem zničit důležité informační systémy. Jakou úlohu v tom má Evropská agentura pro kybernetickou bezpečnost?

Zhruba před rokem a půl začal platit evropský akt o kybernetické bezpečnosti. Díky tomuto nařízení nás může Evropská komise požádat, abychom připravili pravidla pro kybernetickou bezpečnost pro produkty, služby, ale i procesy související s informačními technologiemi. Cílem je, aby členské státy k těmto problémům přistupovaly jednotně. Například k hodnocení, zda výrobci dodržují požadovanou úroveň bezpečnosti nebo jestli firmy či státní úřady správně zavádí bezpečnostní opatření do praxe. Zatím nás komise požádala, abychom připravili tři druhy certifikací, jestli se může produkt či služba použít na evropském trhu. První stanoví kritéria pro hodnocení bezpečnosti informačních technologií. Máme také stanovit podmínky pro cloudové služby. Úplně nedávno, začátkem března, jsme dostali požadavek na bezpečnostní pravidla pro 5G.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se