Ačkoli má Chile proočkovanou už třetinu z 19milionové populace, rozhodla se vláda této jihoamerické země do konce dubna uzavřít hranice a omezit pohyb uvnitř země. Důvodem je zvyšující se množství nakažených lidí a obavy, že se virus nově rozšíří ještě předtím, než očkování dále pokročí. Rozhodnutí tento týden ovlivnilo i světové ceny mědi, které u tříměsíčních kontraktů na Londýnské burze kovů vzrostly během pondělí o výrazná čtyři procenta a překročily devět tisíc dolarů za tunu.

A vysoko ceny zůstávají i po pozdější mírné korekci. Letos byly zatím nejvýše koncem února – 9126 dolarů. Šlo o maximum za deset let. Naopak loni v březnu, kdy se naplno projevily obavy z dopadů pandemie koronaviru, klesla hodnota tuny mědi až k 4600 dolarům. Od té doby se téměř zdvojnásobila. Roste ale i cena dalšího klíčového průmyslového kovu, železné rudy, jejíž cena se blíží 170 dolarům za tunu, což je meziročně také zhruba dvojnásobek. Velmi vysoko je také hodnota hliníku.

Chile je největším vývozcem mědi a mělo by vytěžit asi šest milionů tun z více než 21 milionů tun z letošní předpokládané světové produkce. V Chile se nachází pět z deseti největších měděných dolů na světě. Vůbec největším je důl Escondida, kde se vytěží přes milion tun mědi ročně.

Za nynějším růstem ceny mědi stojí obavy, že se kvůli lockdownu sníží produkce dolů v Chile a nepůjde dostatek vytěžené rudy převézt a naložit v přístavech. Podle posledních statistik už v únoru klesla těžba v Chile na 430 tisíc tun, což je meziroční pokles téměř o pět procent. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se