Je sice v první řadě ekonomkou a rektorkou Mendelovy univerzity v Brně, její práce ale má v posledních letech i výrazně politický přesah. Z pozice předsedkyně komise pro spravedlivé důchody si zvykla vyjednávat se členy vlády Andreje Babiše. A s iniciativou KoroNERV-20 se zase snaží ovlivňovat vládní boj s koronavirem. Danuše Nerudová přiznává, že navzdory tomu, že se snaží hledat na všem to dobré, z přístupu politických elit je hodně často zklamaná. Z politiky se podle ní naprosto vytratily pokora a důvěra.

„Dost mě pobouřilo, jak se vyjadřoval třeba bývalý ministr zdravotnictví Blatný – ve smyslu, že se občané utrhnou z řetězu. Myslím, že drtivá většina občanů se rok opravdu snaží pravidla dodržovat. Jsou doma, učí děti do školy, jsou skutečnými hrdiny dnešního dne. A nezaslouží si, aby se o nich někdo takto vyjadřoval,“ říká Nerudová. V rozhovoru pro HN mluví o svých možných politických ambicích. Ale také o tom, jak na univerzitě vyučují chemii na dálku, jak by měla vypadat proměna země v době pocovidové, proč jí vadí přístup politiků k Evropské unii a NATO a že Česko by mělo mít ambici vytvořit během svého předsednictví EU něco jako Pražskou smlouvu.

HN: Spekuluje se o vás jako o možné prezidentské kandidátce. Uvažujete o tom, nebo je to úplně mimo?

Musím přiznat, že kromě toho, že se o mně spekuluje, mi také chodí řada zpráv, že bych na prezidentku kandidovat měla. Ale funkce prezidenta, byť bývá zlehčována, je velmi důležitá. Měli bychom abstrahovat od osoby, která tu funkci v tuto chvíli vykonává, a posuzovat úřad prezidenta ve všech souvislostech. Je to pojistka demokracie, prezident ukotvuje stát geopoliticky na mapě, měl by nastavovat zrcadlo politikům, jmenuje soudce, má možnost jmenovat ředitele významných institucí. Tato krize pak ukázala, že důležitým úkolem prezidenta je také dávat občanům naději a tlačit na vládu, aby krizi zvládla.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.