Pamatujete si na skvělou komedii Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slávnoj kazašskoj naródu? Komik Sacha Baron Cohen v ní coby křupanský „kazašský reportér“ vnikl do USA a předvedl tam scénky, kterými znemožňoval nejen sám sebe, ale které také odhalily leccos nelichotivého o tamním občanstvu. Nyní, když sledujeme komedii kolem výměn sociálnědemokratických ministrů, kterou si „objednal“ Miloš Zeman, je to v mnoha ohledech podobné. Vidíme neobratnost, křupanství a mimo to se leccos dozvídáme o celé naší politice a společnosti.

Scénář v kostce: Jan Hamáček se stal předsedou ČSSD a během pár hodin s razancí středoasijského diktátora vyrazil z vlády svého konkurenta Tomáše Petříčka. Na uvolněné ministerstvo zahraničí chce posadit Lubomíra Zaorálka, který je nyní ministrem kultury, a na ministerstvo kultury zase starostu Náchoda Jana Birkeho. Komediálních aspektů je hned několik. Především Jan Birke skutečně poněkud připomíná Borata. „Nemám vzdělání a rád se k tomu přiznávám,“ řekl České televizi a jsa tázán, jaký má vztah ke kultuře, odvětil, že v Náchodě má dva ochotnické soubory. Umělecká obec po oznámení nominace odmítala uvěřit, že je myšlena vážně, a i dosavadní ministr kultury Lubomír Zaorálek diplomaticky prohlásil, že svěřit resort absolventu strojní průmyslovky Birkemu je poněkud „odvážný plán“. Tohle by nevymyslel ani Sacha Baron Cohen.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.