Čeští komunisté se v sobotu pokusí zvolit si nové vedení a najít nějaký záchranný plán pro říjnové volby. Reálně jim totiž hrozí, že po nich vypadnou ze sněmovny. Hned několik průzkumů jim dnes předpovídá méně než pětiprocentní volební podporu.

Byl by to symbolický konec komunistů na parlamentní úrovni v Česku. Právě letos v květnu uplyne sto let od jejich založení. A byl by to také pozoruhodný příběh o neschopnosti Česka vyrovnat se s předlistopadovou minulostí. Dnešní KSČM je přímou pokračovatelkou KSČ a přitom nikdy nebyla donucena k odpovědnosti za politické zločiny spáchané v této zemi mezi lety 1948 a 1989. Naopak, komunistům se ponechala ideologie, značka, legitimita a také příležitost etablovat se postupně jako standardní politická síla. Čehož KSČM využila víc než bohatě.

V 90. letech se říkalo, že komunisté stejně „brzy“ vymřou. Mají nejstarší členskou základnu i voliče. Jsou tu ale pořád, a dokonce se až do tohoto týdne podíleli na vládě Andreje Babiše. Blíží se ale nyní jejich konec? Jak dlouho komunisté v Česku ještě přežijí? Pokud letos ze sněmovny vypadnou, mají šanci se ještě někdy vrátit? Oslovili jsme několik odborníků, kteří mají na tyto otázky odpověď.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.