Zhruba 48 hodin. Takovou životnost měl ambiciózní projekt 12 evropských fotbalových velkoklubů, které počátkem týdne oznámily vytvoření takzvané superligy. Ta měla za cíl převálcovat stávající nejprestižnější pohárovou soutěž starého kontinentu Ligu mistrů a připravit ji tak o miliardové příjmy z televizních práv či reklamy. Poté co tuto snahu odsoudila fotbalová i politická veřejnost, ale záměr končí nezdarem. Ze superligy nejprve odstoupilo všech šest anglických účastníků a postupně je následovaly další čtyři týmy z ostatních zemí.

Prvním superligovým „dezertérem“ byl již v úterý Manchester City, jenž stanovisko oznámil na svých oficiálních webových stránkách. Asi dvě hodiny po středeční půlnoci ho následovala i londýnská Chelsea. Oběma týmům už dříve evropská fotbalová asociace UEFA pohrozila tím, že pokud od záměru založit superligu neodstoupí, vyloučí je (spolu s dalším semifinalistou Realem Madrid) ze stávajícího ročníku Ligy mistrů a odstřihne je tak od příjmů v řádech desítek milionů eur.

Později odpadla i zbylá čtveřice anglických týmů – Manchester United, Liverpool, Arsenal a Tottenham.

Definitivní konec celého projektu znamenalo prohlášení prezidenta italského Juventusu Turín Andrey Agnelliho. Na otázku agentury Reuters, zda podle něj může soutěž po odchodu anglické šestice pokračovat, odpověděl: „Abych byl upřímný, ne. Je evidentní, že k tomu nedojde,“ řekl. Šéf nejbohatšího klubu v Itálii byl přitom, společně s prezidentem Realu Madrid Florentinem Perézem, jedním ze strůjců soutěže.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se