Začněme tuhle cestu na Slovensko v Brazílii. Tamní lékový regulátor Anvisa tento týden odmítl povolit používat ruskou vakcínu Sputnik V, protože podobně jako český nebo slovenský regulátor nebyl spokojen se stavem dokumentace dodané výrobcem, tedy státním Ruským fondem přímých investic. Ale Brazilci dodali, téměř jakoby mimochodem, věc, která rozžhavila Rusy doběla a u všech, kteří měli o ruské vakcíně pochybnosti, vyvolala hlasité varovné výkřiky: Do Brazílie dodaná vakcína obsahovala živou verzi adenoviru, který je základem vakcíny, a ten by se mohl v lidském těle množit či mutovat. Oficiální twitterový účet ruského výrobce pohrozil brazilskému úřadu žalobou.

Je to ironické. Rusko živí dezinformace kolem západních vakcín, například i ty, že mohou v těle mutovat, a pak je samo v podezření, že jeho výrobek něco takového opravdu dokáže. Není divu, že na Slovensku, kde kvůli utajenému dovozu ruské vakcíny padl premiér Igor Matovič, panuje kolem ruské vakcíny horečná aktivita. A o očkování v ní jde až v poslední řadě.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.