Děti z druhého stupně základek konečně zamířily do lavic. Je to dobře, ale úleva nemůže překrýt skutečnost, že se česká vláda na dětech vyřádila jako žádná jiná. Podepsala se na jejich vzdělání, na jejich tělesné kondici, na jejich duších. Pokud se někdo nadechuje, že za to nemůže vláda, ale covid, tak zase může vydechnout. České školy byly zavřené nejdéle v Evropě. Naše děti nemohly neúměrně dlouho sportovat. Naopak musely vstřebat evropsky unikátní dávku pokrytectví a chaosu. Jsou kolektivní obětí vládou nezvládnuté epidemie.  

Přes všechny formální deklarace se prokázalo, že Babišově vládě na vzdělání moc nesejde. Děti byly dlouhé měsíce drženy mimo školy, což samozřejmě nejhůře odnesly ty ze  znevýhodněného prostředí. Tisíce z nich „zmizely“, učitelům se je přes veškerou snahu nepodařilo kontaktovat nebo zapojit do distanční výuky. Nejedná se zdaleka jen o děti ze severočeských ghett. Mohou být odkudkoliv. Stačí, aby byli rodiče trochu chudší, trochu méně motivovaní nebo prostě bez možnosti kontrolovat, co jejich děti u počítačů (ne)dělají, a vzdělávací průšvih nastal také. Každá hodina, kterou znevýhodněné děti zameškaly, je spolehlivou zálohou na životní neúspěch. A česká vláda, jež, znovu zdůrazněme, děti držela mimo školy nejdéle v Evropě, těmito zálohami nešetřila. Ač si stát platíme mimo jiné proto, aby zmenšoval rozdíly v šancích, ten náš se choval tak, aby rozdíly co nejvíc zvětšil. Naprosto selhal.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

jp.straka 04.05.2021 13:00
Panu Honzejkovi děkuji za výstižný komentář, pod který bych se zcela podepsal.
jp.straka 04.05.2021 12:58
to Petr Mach: Mýlíte se, pokud se domníváte, že o budoucnosti Česka budou rozhodovat jen děti, které označujete za "chytré". Nezapomínejte, že i z těch, které označujete za "hloupé", jednou vyrostou voliči. Půjde-li o voliče frustrované, v nichž bude od útlého věku zakořeněn pocit, že je společnost "odepsala", pak se podle toho budou rozhodovat i u volebních uren (a jejich někdejší "chytří" spolužáci pak budou jen užasle zírat, jak je možné, že radikální a autoritářské strany mají tolik hlasů). Byť máte obecně pravdu, že za výchovu dětí jsou primárně odpovědní rodiče a nikoliv stát, tak jsou určité věci, které rodiče zkrátka zajistit nemohou. Právě podpora veřejného školství, zájmových kroužků apod. je jednou z možností, jak podat pomocnou ruku a dát šanci i těm, kteří měli tu smůlu, že pocházejí z rodiny, ve které se jim dostalo malé či nevalné podpory rodičů. Lidé vyrůstající v takovýchto rodinách totiž nikam nezmizí, i z nich vyrostou osoby s volebním právem... a běda, půjde-li většina z nich k volební urně s pocitem nenávisti vůči těm "úspěšným" ...
Petr Mach 04.05.2021 10:29
To je prostě hloupost. Školy byly zavřené, ale děti se mohly vzdělávat, mohly sportovat. Za výchovu dětí není zodpovědný stát a krkavčí Babiš (viz jeho děti), ale rodiče. Já před rokem svým dětem zavedl ranní rozcvičku, venku. Jejich kondice se za ten rok podstatně zlepšila, nikoliv zhoršila. Rodiče mohly být více s dětmi a ve fungujících rodinách to dětem prospělo. Ve třídě chytré děti táhnou hloupé a naopak, hloupé děti brzdí ty chytré. Teď jsou chytré děti chytřejší, hloupé hloupější. Ale to je imho správně, potřebujeme podporovat hlavně ty chytré, ty budou rozhodovat o budoucnosti česka.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru