Proč je možné, že když většina Skotů v lidovém hlasování před sedmi lety odmítla odchod ze Spojeného království, tak si tento čtvrtek volbou poslanců do parlamentu v Edinburghu mohou vynutit nové referendum o tomtéž? Vysvětlení podobné změny kdysi nabídl Albert Einstein, který na námitku svých studentů, že otázka, kterou jim dává, je stejná jako loni, opáčil: „Ano, otázka je stejná, ale letos se odpověď liší.“

V září 2014 se Skotové vyjadřovali k otázce, zda jejich vlast má být nezávislou zemí, a Spojené království bylo součástí Evropské unie. V červnu o dva roky později se většina poddaných Jejího Veličenstva – v poměru 52 ku 48 – vyslovila pro brexit, ale mnohem silnější většina Skotů – 62 ku 38 – chtěla v unii setrvat. Když Velká Británie letos svou cestu z unie završila v podobě co největšího odpojení od kontinentálního bloku, dala tak vůdkyni Skotské národní strany Nicole Sturgeonové příležitost vést volební kampaň do parlamentu pod heslem „Výhra otevře cestu k nezávislosti“ a také zpět do Evropy. Průzkumy veřejného mínění napovídají, že může získat většinu hlasů buď sama, nebo s podporou některé menší, podobně smýšlející strany.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.