Desítky zpocených lidí v gumácích a s kšiltovkami na hlavě rozkopávají pod rozpáleným kolumbijským sluncem navezené kopce kamení a rozbahněné strouhy. Takzvaní guaqueros hledají v hlušině z nedalekého dolu u městečka Múzo zelený oheň – smaragdy. Právě tady v Andách, v nadmořské výšce přes 800 metrů, leží naleziště nejkvalitnějších smaragdů na světě. Stovky metrů pod zemí je v oblasti Múzo těží důlní firmy a na povrchu prohrabávají kopce vytěženého kamení novodobí „smaragdokopové“.

Najít v hlušině velký kus drahého kamene, který by svému objeviteli zajistil bohatství, se podaří málokdy. To zdejší majitelé dolů mívají větší štěstí, a tak se z Múza do Prahy dostalo i 16 velkých smaragdů. „S jedním majitelem dolu se známe už dlouho, je to rodinná firma, která těží a brousí smaragdy po generace. Když nám nabídl několik kamenů špičkové kvality, které sbíral 20 let, věděli jsme, že z nich musíme udělat něco zajímavého,“ říká Dušan Mlynarčík, který řídí pražské rodinné zlatnictví JK, kde pracuje 15 lidí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.