Už více než jednu dekádu město Brno aktivně podporuje inovační podnikání, rozvoj talentů a aplikovaný výzkum a prošlapává tak cestičku k rozvíjení inovací městům v České republice. Každoroční podpora této oblasti z rozpočtu města, která není spolufinancována z žádného jiného zdroje, činí téměř 100 milionů korun.
Této úrovně ale Brno nedosáhlo ze dne na den. Vděčí za to téměř dvacetileté intenzivní úzké spolupráci veřejné správy, podnikatelů a univerzit. Důležitým rámcem přitom byla a je Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje (RIS JMK).
První RIS
První generace této strategie byla připravována ještě před vznikem krajské samosprávy a jejím prvním výsledkem bylo ustanovení Jihomoravského inovačního centra v roce 2003. Současná, již pátá generace RIS přináší rozšíření pohledu na inovace. Mezi své cíle zařazuje i veřejnou správu, která se má stát laboratoří budoucnosti. Potvrdí se tak ambice Brna být průkopníkem a testovat nová řešení. A nejedná se o žádnou revoluci.
Na brněnském náměstí Svobody si po dobu trvání Dnů elektronové mikroskopie letos v dubnu mohli lidé prohlédnout obří nafukovací nanostrukturu. Na přípravě programu DEM 2021 spolupracovalo s Magistrátem města Brna a partnery akce také oddělení Elektronové mikroskopie Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
Soutěž studentských inovací − MUNISS
Již od prosince 2011 Brno motivuje studenty místních univerzit, aby řešili témata zadaná městem a přinášeli zejména nové pohledy na řadu agend. Multiprofesní týmy soutěžící napříč univerzitami tak mají jedinečnou možnost pracovat na reálných zadáních. V 10 ročnících se zapojilo 120 studentských týmů, které zpracovávaly přes čtyři desítky témat.
Jejich návrhy často iniciovaly realizaci zásadní inovace městských služeb. Například téma Brněnské karty řešené v roce 2013 se stalo inspirací pro portál městských služeb Brno iD, který byl spuštěn v lednu 2017 a dnes ho využívá více než 180 tisíc uživatelů. Soutěž naučila město fungovat jako živoucí laboratoř, kde se dají diskutovat, tvořit a hledat odpovědi na společenské výzvy, jež jsou před Brno kladeny.
Stroj na zázraky je nejlepší investice
Progresivní a nepřehlédnutelnou institucí je Hvězdárna a planetárium Brno. Kromě své primární role podněcovat v budoucích generacích lásku a zvědavost k tajům přírodovědných a technických oborů přirozeně propojuje podnikatelský a univerzitní svět. Návštěvnický lockdown využila jako příležitost pro pomoc v očkovacím centru a posílení svých on-line aktivit. Například komentované přistání sondy Perseverance na Marsu v přímém přenosu zhlédlo 22 tisíc lidí a následně ze záznamu 243 tisíc. Hvězdárnu na sociálních sítích sleduje armáda více než 70 tisíc zájemců, což je na poměry v oboru úctyhodné číslo. Organizuje festival filmů pro digitální planetária, přispěla k získání pobočky podnikatelského inkubátoru Evropské vesmírné agentury, propojuje vědu a umění a v neposlední řadě se zapojila do unikátního projektu zhasínání veřejného osvětlení a slavnostního osvětlení památek. S lehkostí umí propojit vesmír se světem uvnitř buněk. To vás ve městě, které vyrábí 30 procent světové produkce elektronových mikroskopů, nepřekvapí. A nechybí stále se rozrůstající sbírka zářících hyperrealistických modelů Sluneční soustavy, jež umožňují popularizovat vědu i v době lockdownu.
Otevřený datový portál
Data.brno.cz je českým unikátem. Od svého vzniku v roce 2018 prošel zásadním vývojem, výraznou aktualizací pak na sklonku minulého roku. Stále zvyšuje svou kvalitu a uživatelský komfort. Nejde jen o prosté zpřístupňování datových sad, které umožní vývojářům vyvíjet aplikace, analytikům zpřesňovat predikce a uchvacovat návštěvníky svou komplexností. Na portálu existuje dashboard dlouhodobě sledovaných dat. Nechybí aktuální články zasazující mapové a datové podklady do srozumitelných závěrů. Portál spolupracuje se start-upy a spin-offy, jež pomohly vytvořit některé velmi zajímavé inovace, jako například aplikaci Brno Urban Grid, která vybrané statistiky umí interpretovat v území ve čtvercové síti o velikosti neuvěřitelných 250 x 250 m. Může to být velmi užitečné při hledání bydlení, školky nebo při zakládání podnikání. Malým subjektům z řad podnikatelů či institucí umožňují mít zadarmo svou vlastní datovou základnu, jež reflektuje nejbližší okolí budov nebo institucí. Nizozemská Univerzita Erasma Rotterdamského portál zařadila mezi sedm nejlepších v Evropě. Od počátku roku 2021 navštívilo stránku přes 15 tisíc návštěvníků z celého světa, které typicky nejvíce zajímají aplikace nebo teď aktuálně statistiky týkající se rozšíření covidu-19.
Nesnesitelná lehkost inovací
Klíčovou roli v přerodu fungování města hrají městské společnosti, které se starají o jeho každodenní chod. Návštěvníkům a rezidentům slouží spolehlivá hromadná doprava, která nikdy nespí. Teplo vzniká i ze spalování komunálního odpadu a pod centrem města se nachází rozsáhlá síť kolektorů, jež historické jádro chrání před výkopy. Městské služby jsou stále výkonnější s tím, jak se rozšiřuje počet denně dojíždějících osob. Jsou také šetrnější k peněženkám i přírodě. A existuje prostor též pro experimenty. Například v noci zhasnout veřejné a slavnostní osvětlení a dát vyniknout soukromým zdrojům světelného znečištění. To vše vytváří v Brně „nesnesitelnou lehkost“ inovací, které považujeme za samozřejmost a standard.
Velký dík patří všem osobnostem v čele městských společností, jež neustále hledají cesty a podporu pro bezpečnou, šetrnou a ohleduplnou budoucnost města. Nenechte si ujít anketu na straně 9, v níž se s vámi podělí o svou hrdost na město a plány do jeho budoucnosti.
Přehlídka inovací
Na přehlídku inovací ve veřejné správě se můžete letos formou on-line vydat na tradiční mezinárodní akci URBIS SMART CITY FAIR 2021 ve dnech 2. až 4. června. Využijte příležitost zúčastnit se také živé demonstrační jízdy, kterou v Brně uskuteční evropská platforma C-Roads, sdružující více než 18 evropských států a jejich správců dopravních cest. Bude to další milník pro přiblížení autonomní dopravy jako záruky jejího bezpečí, plynulosti a ohleduplnosti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist