Evropská komise letos vyhlásila plán, podle něhož by do roku 2040 měl tabák prakticky vymizet z trhu. Používat by ho mělo méně než pět procent Evropanů. Šéf české pobočky tabákové společnosti British American Tobacco Štěpán Michlíček je však k podobným plánům skeptický. A příliš jistý si není ani s prohlášeními konkurence, která očekává, že během 15 let klasické cigarety zcela přestane prodávat. V rozhovoru pro HN mluví o tom, jak pandemie dopadla na nikotinový průmysl v Česku. „Se zavřenými hranicemi v Německu nebo Rakousku nám zmizelo 30 procent trhu,“ přiznává. Paradoxně to víc dopadlo na stát v podobě nižší vybrané spotřební daně než na firmu, v níž pracuje. Říká ale, že pandemie měla v jeho oboru v Česku i pozitivní vliv.

HN: Máme za sebou víc než rok koronavirové pandemie. Jak dopadá tahle doba na nikotinový průmysl?

Těch dopadů je víc. Začnu jedním čistě byznysovým. V České republice je například poměrně velký legitimní příhraniční byznys s Německem. Tamní uživatelé nikotinových produktů jezdí nakupovat k nám, protože je to u nás podstatně levnější. Ale protože loni byly hranice zavřené zhruba čtyři měsíce a letos je to prakticky zatím celý rok, tak ten propad je poměrně výrazný.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.