Trapnost odcházení ministra zdravotnictví Petra Arenbergera překonala všechny dosud myslitelné meze. Nejde ale pouze o tragikomický příběh jedné figury, která tak moc chtěla mít v životopise slovo „ministr“, až se z ní stal dokonale směšný panák. Případ Arenberger je hlavně znak doby. Poukazuje na to, že personální politika Andreje Babiše definitivně narazila na své limity. Odhaluje vyprázdněnost celého projektu ANO, jakož i vadnost celého populárního konceptu „vlády odborníků“.   

Soubor prohřešků ministra Arenbergera je skutečně unikátní. „Zapomněl“ do majetkového přiznání uvést, že je majitelem nemovitostí, aby si posléze vzpomněl, že jich má šedesát, načež se ukázalo, že správné číslo je sto šedesát. Pokoušel se utajit, že vedle ředitelování ve vinohradské nemocnici vede soukromou kliniku, kde vydělával miliony na testování léčiv. Každý přitom ví, že jde o způsob, kterým si farmaceutické firmy zavazují zdravotnické manažery. A vrcholem je zjištění, že vinohradské nemocnici pronajímal svůj soukromý statek jako archiv, což je střet zájmů jako z učebnice. Prostě, jak se vyjádřil jeden z Arenbergerových kolegů, „umí vydělat kačku“.

V minulosti, v době „Palerma“ se ministři pakovali na hodinu za nesrovnatelně menší prohřešky. Jiří Besser (TOP 09) za to, že nepřiznal jednu nemovitost. Martin Kocourek (ODS) za „odklon“ 16 milionů od manželky. Arenberger je jiná liga. Měl se sbalit už dávno, a pokud to nepochopil sám, mělo mu být sbaleno. On ale na svém postu setrvává s úporností bumbajícího klíštěte a nikdo se ho ani nesnaží aktivně vykroutit.       

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Lenka Nováková 25.05.2021 08:15
Vrána k vráně ....
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru