V Česku se obecně zásadní společenské pohyby odehrávají se zpožděním vůči západnímu světu. Česká společnost je konzervativní, nedůvěřivá k novinkám, chce, aby všechno bylo „jako vždycky“. Proto k nám i zásadní téma zneužívání žen dobře situovanými muži na vrcholu společenského žebříčku dorazilo s fázovým zpožděním – až několik let poté, co se v západním světě rozjelo hnutí #MeToo, ve kterém se začaly ozývat ženy, jež se staly oběťmi sexuálních dravců.  

Případ populárního poslance TOP 09 a hvězdy českého Instagramu Dominika Feriho je první svého druhu. Obvinění vůči němu jsou skutečně závažná. Nejen obtěžování a trapné sexuální loudilství, ale i vynucování sexuálního styku proti vůli žen. V terminologii trestního práva znásilnění. Nelze hodnotit, čeho se Feri vlastně dopustil, to je nyní záležitost policie a soudů. Výpovědí a svědectví je ale tolik, že je v podstatě vyloučené, že „vlastně o nic nešlo“. Nakonec i sám Feri přiznává, že se nechoval gentlemansky, což je sebeobranný eufemismus, pod kterým se může skrývat v podstatě cokoliv. Působí to zkrátka tak, že Feri měl vliv, popularitu, vůdčí postavení ve své sociální skupině, zkrátka měl moc a hnusně ji zneužíval. Že se dostal do vlivné pozice hodně mladý (nyní mu je 24 let), sice může někdo považovat za polehčující okolnost, ale traumatizovaným dívkám to moc nepomůže. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Radek Dvořák 27.05.2021 21:04
Situace má více rozměrů. Politická část skončila rezignací, když se obvinění objevilo v médiích. To je obdivuhodné chování, srovnejme to třeba s panem Andrejem. Média zde podle mě splnila svou úlohu. Další oblastí je trestní odpovědnost. Zde jsou spravedlnosti na obtíž především stěžovatelky, že se vším tak dlouho čekaly. Spravedlnost by měla být rychlá, aby byla efektivní. Dál už je to v rukou Policie. A nakonec zůstala ta oblast mediální, kde vzniká presumpce viny a vytváří se mediální kauza. Právě tohle si podle mě lidé spojují s MeToo a Cancel Culture. Je mi to odporné a prosím, zaměřte se pane Honzejku na první dvě oblasti, ne tuto. Nepřijde mi ani důstojné lidi nálepkovat pro jejich názory jako konzervativce, machisty, podsouvat jim tvrzení, že si za to ženy mohou samy.
Jiří Rydvan 26.05.2021 13:54
pane honzejku, napsat článek s titulkem "Opravdu chcete, aby vaše dcera potkala dalšího Dominika Feriho?" je samozřejmě zřejmým případem nerespektování presumpce neviny, p. Feriho se určitě v případě prokázání viny nikdo zastávat nebude a já jako otec dcer už vůbec myslím, že jako novinář moc dobře víte, jakou moc má novinový titulek..v případě "neviny" p. Feriho jste ho samozřejmě nenávratně poškodil, už z toho důvodu, jak je tato kauza citlivá pro všechny strany, k ní máte přistupovat velmi opatrně sexuální násilí je zlo, nerespektování presumpce neviny a snaha ukřižování ze strany novináře bez rozhodnutí soudu také
-veldrane 26.05.2021 13:15
jp.straka: kdybyste si muj prispevek precetl poradne, tak pana Feriho se v zadnem pripade nezastavam. Nicmene mam vcelku problem s opakovanou ímho nefer argumentaci p. Honzejka a myslim ze je na case rict “takhle ne pratele” :)
jp.straka 26.05.2021 13:03
Pro ty, kteří zde vyslovují obavy z "honu na čarodějnice" či "nechci, aby můj syn byl křivě obviněn a lynčován z údajného sexuálního obtěžování", doporučuji původní článek z Deníku N ze dne 25. května. Těch zdrojů, na které článek odkazuje, je opravdu příliš hodně, a těžko si představit, že by si takto všichni koordinovaně vymýšleli, jen aby "zlynčovali" pana poslance (tím spíš si nelze představit, že by redakce Deníku N něco takového zveřejnila bez toho, aniž by své informace měla podložené a nebyla připravena na soudní spor). To, co zdroje uváděné v článku popisují, rozhodně nelze škatulkovat do skupiny "šla s ním dobrovolně/pak si to rozmyslela/a tak ho obvinila ze sexuálního obtěžování" - to ani náhodou! I když samozřejmě platí presumpce neviny, tak takový souhrn informací z vícero zdrojů směřující vůči veřejně činné osobě (politikovi) opravdu nelze přehlížet a nepodrobit to veřejné diskuzi. Tady opravdu nejde o žádný bezdůvodný hod na čarodějnice. Odkaz na článek z Deníku N zde: https://denikn.cz/633350/chovani-dominika-feriho-je-verejne-tajemstvi-zeny-popsaly-traumatizujici-zkusenosti-s-mladym-politikem/?ref=tit#
Pavla Sklenářová 26.05.2021 12:58
Hlavně by ženám pomohlo, kdyby řešily násilnění ihned, to je odvaha, a ne až po x letech, kdy je to těžko prokazatelné a je to slovo proti slovu. Takhle to opravdu vypadá jako špinavá volební kampaň, popř. ženský jako vypočítavky.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru