Důkladně zmapovat neviditelný svět mikrobů v zalidněných městech si předsevzal početný mezinárodní tým vědců a zaměřil se na stanice podzemních drah. Mikroorganismy v nich zkoumal v 60 městech pěti kontinentů. Čerstvě zveřejněné výsledky průzkumu, jemuž v letech 2015 až 2017 pomohly i tisíce dobrovolníků, ukázaly, jak málo toho lidé vědí o mikrobech, mezi kterými žijí.

„Týmy lidí s rouškami a lékařskými tampony shromažďovaly genetický materiál ve městech po celém světě,“ popsal Christopher Mason, genetik z Lékařské fakulty Cornellovy univerzity, který výzkum vedl. Jeho lidé se soustředili na velká města, Praze se ale vyhnuli. Z nejbližších metropolí prozkoumali Berlín a Vídeň, o výsledcích informoval odborný časopis Cell zaměřený na biologické vědy. Zprávu uveřejnil i americký list New York Times.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.