Obvinění politika Dominika Feriho ze znásilnění a sexuálního obtěžování rozproudila debatu o tom, proč oběti, z 90 procent ženy, o svých zážitcích mnohdy promluví až po letech a nakolik jim veřejnost věří. „Jsme těžce šovinisticky naladěná společnost. Držíme se toho zuby nehty. Snažíme se rozložit vinu spíš směrem k oběti,“ popisuje v rozhovoru pro HN Veronika Ježková. Ta je vedoucí právního oddělení v organizaci ProFem, která pomáhá obětem. Podle Ježkové mají psychiatři postupy na to, aby i s odstupem dokázali rozklíčovat, jestli oběť prožila to, co u soudu popisuje. I tak ale případy často zkrachují na nedostatku důkazů.

HN: V Česku je ročně nahlášeno zhruba 600 znásilnění, podle odhadů se jich přitom stane asi 12 tisíc. Proč to tak je?

Určitě hraje velkou roli, že naše společnost není nastavená přijímat oběti, respektovat je. Kvůli tomu ne každá oběť má potřebu to nahlásit. Je obrovská skupina obětí, které třeba mají i dostatek důkazů, mohly by reálně projít trestním řízením, ale důležitější je pro ně zpracovat zážitek a žít normální život než mít satisfakci v podobě trestního řízení. Pak je obrovská skupina obětí, které vědí, že nemají dostatek důkazů, je to v rovině tvrzení oběti proti tvrzení pachatele, a to je od sporu odrazuje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.