Kompletní očkování proti koronaviru má za sebou v Česku necelých 18 procent lidí starších 16 let. Proočkovanost tak stále zůstává hluboko pod 70 procenty, což je hranice, kterou odborníci dosud uváděli jako potřebnou pro zastavení pandemie. Ale i kdyby jí Česko dosáhlo, není jisté, jestli to bude pro vytvoření kolektivní imunity stačit. Ta omezuje šíření viru v populaci a chrání i jedince, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. V případě koronaviru však potřebnou hranici podle epidemiologa a exministra zdravotnictví Romana Prymuly zatím nikdo neumí přesně určit.

Podle Prymuly je nutná proočkovanost u každého infekčního onemocnění jiná. Třeba u spalniček je to až 95 procent, a proto se proti nim děti očkují povinně. „U koronaviru byl zvolen konzervativnější odhad, ale může se stát, že hodnota bude vyšší než 70 procent, o kterých se uvažuje,“ připouští epidemiolog.

Navíc ať je potřebné číslo jakékoli, vztahuje se na celou populaci. Dokud se tedy nebudou vakcíny podávat dětem mladším 16 let, o to více bude muset být očkovaných dospělých.

Nejnověji byla registrace k očkování umožněna od půlnoci na pátek lidem ve věku od 16 do 29 let. V Česku v této věkové skupině žije podle statistiků přibližně 1,485 milionu lidí, v prvních hodinách se jich registrovalo téměř 80 tisíc. Rozhodnutí otevřít očkování pro všechny zájemce od 16 let oznámil premiér Babiš v neděli. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila použití očkovací látky od firmy Pfizer/BioNTech i pro lidi od 12 let. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu odhadl, že očkování skupiny 12+ vláda spustí nejpozději ve druhé polovině léta: „Ale to bych spekuloval, bude záležet na zájmu generace 16+.“

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.