Bývalého hokejového brankáře Milana Hniličku (za ANO) vystřídal v čele Národní sportovní agentury Filip Neusser, který pro změnu v minulosti chytal za českou reprezentaci v pozemním hokeji. Agentuře, která místo ministerstva školství nyní rozděluje miliardové dotace do sportu, šéfuje Neusser od poloviny května. Nástup to byl hektický – kromě hledání nových zaměstnanců musel řešit také výsledky auditu ministerstva financí, který upozornil na předražené smlouvy či chyby v dotacích.

„Je pravda, že pochybení agentura opravdu udělala. Vím, co je tady špatně a co mám opravit, aby agentura už v budoucnu nebyla středem pozornosti médií za jakékoliv porušení rozpočtové kázně nebo něčeho jiného,“ říká Neusser v rozhovoru pro HN.

Z výsledků auditu už vyvodil personální důsledky. „Zatím to podle mých informací vypadá, že největší problémy, které tady byly, jdou za lidmi, kteří už tady nejsou, a za těmi, s nimiž jsem rozvázal spolupráci,“ tvrdí. 

HN: Ve funkci jste zatím tři týdny. Při svém nástupu jste si jako prioritu určil rozhýbat národ. Jak těžké to bude po roce plném omezení spojeného s koronavirovou pandemií? A jak to chcete udělat?

Bude to hodně těžké. Jedna věc je o tom mluvit, druhá je něco opravdu dělat. Hned druhý týden ve funkci jsem se sešel s ministrem školství Robertem Plagou a vytvořili jsme pracovní skupinu. Jedním z hlavních bodů k řešení je, jak pomoci školám ohledně pohybových aktivit.

Moje role je, abych všem politikům připomínal, že máme odpovědnost vůči společnosti a dětem. Rok byli lidé zavření doma. Snažíme se dělat alespoň nějakou osvětu, spolupracovat se sportovci a říkat, že hýbat se je správné. Nemám letos prostředky na to, abych vytvořil novou dotační výzvu. Vlastně jednu ano – na podporu aktivit v rámci mateřských a základních škol, ale není to nic velkého. Peníze na letošní rok jsou už alokovány. 

Na druhou stranu ale vnímám, že spousta organizací už tuto aktivitu dělá, ať už jde třeba o pražský magistrát nebo jednotlivé sportovní svazy. V jejich zájmu je, aby děti znovu rozhýbaly, protože ony se jim pak podle toho vrací do klubů, kde samozřejmě členy potřebují.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se