Pohled na ryby lapající po vzduchu u hladiny může být v budoucnu v českých jezerech a rybnících častější než dosud. Společně s globálním oteplováním v nich ubývá kyslík, což teď potvrzuje studie nedávno zveřejněná v prestižním vědeckém časopise Nature. V jejím rámci zjišťovala mezinárodní skupina vědců množství kyslíku téměř ve 400 jezerech po celém světě, včetně Česka. Podle hydrobiologa Josefa Hejzlara z Biologického centra Akademie věd ČR, který se na studii podílel, je v tuzemsku situace dokonce horší než v jiných státech.

Podle studie v Nature ve sladkovodních jezerech, která jsou v mírných klimatických podmínkách, jako má Česko, ubývá kyslík dokonce třikrát až devětkrát rychleji než v oceánech. Bez něj přitom ve vodě nepřežijí ryby ani jiné organismy. K tomuto zásadnímu ovlivnění života může podle hydrobiologa Hejzlara dojít i v Česku už za několik desetiletí. S úbytkem kyslíku navíc klesá i kvalita vody.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.