Podle manželky amerického prezidenta Jill Bidenové byla místy na víkendovém summitu skupiny nesilnějších demokracií G7 v anglickém Cornwallu atmosféra jako na svatbě. Na lídrech bylo podle očitých svědků znát, že jsou rádi, že se vidí osobně, a nikoli pomocí obrazovek videohovorů. Oč osobnější byla nepochybně atmosféra ostře sledované schůzky, o to závažnější byla témata, která se na ní řešila – tedy spíše načrtávala možnosti řešení – pro budoucnost liberálních demokracií.

Dvě nejdůležitější témata blízké budoucnosti se prolnula v návrhu přijatém na závěr summitu v neděli, kdy na popud amerického prezidenta Joea Bidena lídři přijali plán na „zelený pás a stezku“, tedy program pomoci chudším zemím na omezení emisí skleníkových plynů, jenž má zároveň sloužit jako protiváha čínského programu „Pásu a stezky“. Tím si Peking zajišťuje v posledních letech čím dál větší vliv hlavně v Asii, Africe a Latinské Americe.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.