Kdybyste se zeptali na konci května ve vědecké komunitě, jak to vypadá s výzkumem Venuše, slyšeli byste jen slova skepse a frustrace. Oproti Marsu, kam vysíláme sondy jak na běžícím pásu, se totiž Venuše ocitla na okraji zájmu velkých kosmických agentur. Od 90. let 20. století jsme proto na oběžnou dráhu planety, kterou jsme kdysi mylně považovali za dvojče Země, vyslali jen trojici sond. Žalostně málo.

Jenže tohle se na konci desetiletí od základu změní a výzkum Venuše se plnou parou vřítí do pomyslných světel reflektorů. V první polovině června jsme se totiž dočkali výběru trojice budoucích sond – dvěma americkým a jedné evropské – a světe div se, všechny tři zamíří ke stejnému cíli. K Venuši!

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se