Před několika dny jsme jako Sdružení dovozců automobilů zaslali vládě a politickým stranám Memorandum k podpoře ekologické dopravy v ČR. Proč jsme to udělali, je zřejmé. Přestože jsme každodenními konkurenti, na jednom se shodujeme: jestliže jsme se jako občané Evropské unie rozhodli, že chceme čistší vzduch, a doprava je jednou z příčin jeho znečisťování, pak musíme i v České republice začít brát toto téma vážně. Od proklamací přikročit k omlazení a modernizaci zoufale zastaralého (a tedy emisně katastrofálního) vozového parku na českých silnicích.

Tyto kroky mohou mít nejrůznější podobu a my nemáme patent na univerzální řešení. Chceme alespoň otevřít diskusi o konkrétní podpoře rozvoje čisté mobility, tak jak je to běžné v řadě evropských zemí. Zatímco budování nabíjecí infrastruktury u nás začíná nabírat na obrátkách, v prodeji čistých automobilů za Evropou dramaticky ztrácíme: za první kvartál 2021 byl evropský tržní podíl nově prodaných elektrifikovaných vozů už 15 procent, v ČR však pětkrát méně, jen tři procenta.

Elektrický pohon je relativně jednoduché, ověřené a technicky zvládnutelné řešení, jak postupně „naředit“ vozový park automobily, které nevypouštějí žádné emise. Vodíkové vozy – mluvíme-li o vozidlech s palivovými články – jsou vlastně také elektromobily, jen elektřinu získávají chemickou reakcí za vzniku vodní páry.

Proto jsme navrhli, aby stát na omezenou dobu dvou let podpořil nákup nových vozidel s nulovými emisemi (tedy elektromobilů a vodíkových vozů) částkou 200 000 Kč a plug-in hybridních automobilů s emisemi do 50 g CO2/km částkou 100 000 Kč. Zároveň navrhujeme,
aby se snížilo nepeněžní plnění zohledněné v daňovém základu pro uživatele služebního vozidla i k soukromým účelům z 1,0 procenta na 0,5 procenta měsíčně.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.