Před několika dny jsme jako Sdružení dovozců automobilů zaslali vládě a politickým stranám Memorandum k podpoře ekologické dopravy v ČR. Proč jsme to udělali, je zřejmé. Přestože jsme každodenními konkurenti, na jednom se shodujeme: jestliže jsme se jako občané Evropské unie rozhodli, že chceme čistší vzduch, a doprava je jednou z příčin jeho znečisťování, pak musíme i v České republice začít brát toto téma vážně. Od proklamací přikročit k omlazení a modernizaci zoufale zastaralého (a tedy emisně katastrofálního) vozového parku na českých silnicích.

Tyto kroky mohou mít nejrůznější podobu a my nemáme patent na univerzální řešení. Chceme alespoň otevřít diskusi o konkrétní podpoře rozvoje čisté mobility, tak jak je to běžné v řadě evropských zemí. Zatímco budování nabíjecí infrastruktury u nás začíná nabírat na obrátkách, v prodeji čistých automobilů za Evropou dramaticky ztrácíme: za první kvartál 2021 byl evropský tržní podíl nově prodaných elektrifikovaných vozů už 15 procent, v ČR však pětkrát méně, jen tři procenta.

Elektrický pohon je relativně jednoduché, ověřené a technicky zvládnutelné řešení, jak postupně „naředit“ vozový park automobily, které nevypouštějí žádné emise. Vodíkové vozy – mluvíme-li o vozidlech s palivovými články – jsou vlastně také elektromobily, jen elektřinu získávají chemickou reakcí za vzniku vodní páry.

Proto jsme navrhli, aby stát na omezenou dobu dvou let podpořil nákup nových vozidel s nulovými emisemi (tedy elektromobilů a vodíkových vozů) částkou 200 000 Kč a plug-in hybridních automobilů s emisemi do 50 g CO2/km částkou 100 000 Kč. Zároveň navrhujeme,
aby se snížilo nepeněžní plnění zohledněné v daňovém základu pro uživatele služebního vozidla i k soukromým účelům z 1,0 procenta na 0,5 procenta měsíčně.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jan Růžička 17.06.2021 07:51
Myslím, že tomu Vašemu "názoru" zoufale chybí štítek Komerční sdělení.
Oldřich Peprla 15.06.2021 23:30
Rent seeking. Chtějí z daní dotovat vlastní byznys a balí to do cukru.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru