Žádné téma dnes nehýbe trhy tolik jako inflace. Výstup z pandemie s sebou nese nečekaně prudký růst cen. Měď a základní kovy jsou meziročně dražší skoro o sto procent, ropa o více než osmdesát, rychle zdražují velkoobchodní ceny elektřiny, energeticky náročné chemické produkty a samozřejmě paleta nedostatkových vstupů v čele s polovodiči. Výrobní inflace je nejvyšší za posledních deset let a postupně se přelévá do cen „na pultech“. Jedná se o dočasné srovnání se s pandemií, nebo máme na stole vážnější problém? Odpověď není v řadě evropských zemí jednoznačná. V Česku ano. Inflaci musíme brát vážně a ČNB nemá moc důvodů otálet se zvyšováním úrokových sazeb.

Zdražování = dočasné hledání „ztraceného času“

Pandemie v Evropě hned na několika frontách rozbila soulad mezi nabídkou a poptávkou a zasela tak inflační tlaky. Klíčovým hnacím motorem těchto nesouladů je „ztracený čas“ z roku 2020. Během tvrdých uzávěr ekonomiky a zamrznutí zahraničního obchodu řada výrobních podniků jednoduše stála na místě a omezovala skladové zásoby. Vedle toho spotřebitelé neměli pořádně za co utrácet, ale s výraznou podporou vlád začali rychle hromadit úspory. Dnes je chtějí utratit, ale podniky jim častokrát jednoduše nestačí. Proto konec pandemie připomíná „závod s časem“, ve kterém se „rozbitá“ nabídka zatím neúspěšně snaží dohnat rychle startující poptávku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.