Hospodářské noviny 17. 6. 2021 uveřejnily článek s názvem „Lichváře v ČR nechceme? Pak ale rozvažme bankám ruce“. Leitmotivem článku je poukaz na potíže dlužníků, kteří jsou v exekuci, ale ještě mají majetek, například dům, kterým by mohli zajistit bankovní úvěr s rozumnými splátkami, jenž by jim umožnil dluh zaplatit. Banky ale nechtějí na takovém refinancování participovat, protože dlužníci jsou v exekuci. Tím údajně vytvářejí prostor pro nebankovní poskytovatele úvěrů, kteří úvěry nabízejí, ovšem s dost drsnými podmínkami, což posléze končí tím, že dlužníci zaplatí mnohem víc a obvykle nakonec přijdou i o ten zbylý majetek. Autor článku má za to, že by se bankám měly „rozvázat“ ruce, aby byly k refinancování vstřícnější.

Nic proti potírání lichvy. Ale problém dlužníka, který je v exekuci a hledá nějaký další finanční zdroj, aby se z exekuce vykoupil, přece nezačíná až u nebankovního poskytovatele úvěrů a jeho podmínek, možná hraničících s lichvou. Začátkem byl dluh, který dlužník nesplácel, jak měl. A nedokázal oprávněnému nabídnout nějaké jiné přijatelné řešení, takže došlo na exekuci. Tedy naprosto jednoznačná situace. Má dáti, a nedal. Samotný fakt nařízené exekuce pak dosvědčuje, že to, co předcházelo, bylo zcela po právu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.