Hospodářské noviny 17. 6. 2021 uveřejnily článek s názvem „Lichváře v ČR nechceme? Pak ale rozvažme bankám ruce“. Leitmotivem článku je poukaz na potíže dlužníků, kteří jsou v exekuci, ale ještě mají majetek, například dům, kterým by mohli zajistit bankovní úvěr s rozumnými splátkami, jenž by jim umožnil dluh zaplatit. Banky ale nechtějí na takovém refinancování participovat, protože dlužníci jsou v exekuci. Tím údajně vytvářejí prostor pro nebankovní poskytovatele úvěrů, kteří úvěry nabízejí, ovšem s dost drsnými podmínkami, což posléze končí tím, že dlužníci zaplatí mnohem víc a obvykle nakonec přijdou i o ten zbylý majetek. Autor článku má za to, že by se bankám měly „rozvázat“ ruce, aby byly k refinancování vstřícnější.

Nic proti potírání lichvy. Ale problém dlužníka, který je v exekuci a hledá nějaký další finanční zdroj, aby se z exekuce vykoupil, přece nezačíná až u nebankovního poskytovatele úvěrů a jeho podmínek, možná hraničících s lichvou. Začátkem byl dluh, který dlužník nesplácel, jak měl. A nedokázal oprávněnému nabídnout nějaké jiné přijatelné řešení, takže došlo na exekuci. Tedy naprosto jednoznačná situace. Má dáti, a nedal. Samotný fakt nařízené exekuce pak dosvědčuje, že to, co předcházelo, bylo zcela po právu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Pavel Vitvar 24.06.2021 10:06
Nemohu přihlížet. Při své obhajobě zcela scestně předpokládáte, že dlužníci jsou si zcela vědomi následků svých činů. Předpokládáte, že člověk, který podepisuje spotřebitelskou půjčku, to dělá z rozumného pohnutí. A jako vrchol naivní představy o dlužnících se zaklínáte terminologicky pravdivou leč větou od reality odtrženou: "Samotný fakt nařízené exekuce pak dosvědčuje, že to, co předcházelo, bylo zcela po právu." Měl jsem tu příležitost seznámit se s desítkami podobných osudů lidí, kteří se ocitli v nepříjemné životní situaci. Stres, nedostatek času, pozdě zaplacená "složenka", rozbitá pračka, nabourané auto. Situace, které Vás ani mě nezaskočí, ale těmto lidem co nemají finanční rezervy dělají hluboké vrásky na čele. Jejich proviněním pak bylo, že si nedali práci s hledáním důvěryhodného úvěrového domu a skočili na lep prvnímu obchodníkovi s velkou reklamou. Tito lidé rychlou a drahou půjčkou "vyřešili" krizovou situaci. Situaci, o které nemůžete tvrdit že byla vhodná na domýšlení důsledku svých činů. Když vám bouře ničí střechu nad hlavou také nepřemýšlíte jestli se vaše děti dostanou na vysokou. Někteří z nich si časem uvědomí že udělali velkou chybu a pokusí se s nevýhodou půjčkou vypořádat, některým to dojde později možná až v okamžiku exekuce. A proto tvrdím, že vy jako věřitele neobchodujete s dlužníky jako se sobě rovnými. Jste si plně vědomi své převahy a odmítáte odpouštět chyby. Chyby, nikoliv dluhy! Mrzí mě, že jste ztratil iluze o lidech kolem a nahlížíte na ně už jen jako na chodící peněženky.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru