Česká národní banka na včerejším zasedání v souladu s většinovým očekáváním navýšila dvoutýdenní repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,50 procenta. Jednoznačné rozhodnutí to ovšem nebylo. Pro zvýšení hlasovalo pět ze sedmi členů bankovní rady.
Důvodem pro možná zdráhání hlasovat pro zvýšení sazby mohlo být, že i přes svižnější než očekávané oživení se česká ekonomika stále nachází v křehkém období, které nezná historického srovnání. Stále operuje pod svým dlouhodobým potenciálem a předpandemické úrovně by mohla dosáhnout až zkraje příštího roku. Navíc koronavirus zůstává reálnou hrozbou. Jinými slovy, opatrnost v úvahách o normalizaci měnové politiky je namístě.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









