Mírná bolest, kterou při psaní tohoto textu pociťuji v levém rameni po druhé dávce očkování, mě vybídla, abych se po delší době podíval do statistik očkování proti nemoci covid-19 a zkusil srovnat, jak si Česko vede v porovnání se světem. Podle dat ministerstva zdravotnictví je už očkováno alespoň jednou dávkou nebo je na očkování zaregistrováno 51,9 procenta populace.

Při porovnání stavu světa podle různých databází si tak Česko vede špatně ve srovnání s nejvyspělejšími zeměmi, je i pod průměrem EU, ale je na tom daleko lépe než většina chudých zemí světa. V Rusku se pandemie rozjíždí, v Británii řeší, zda je většinové očkování látkou firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity bude dostatečně chránit před agresivněji se šířící variantou delta. A USA, dříve jedna z nejhůře postižených zemí, se v žebříčku agentury Bloomberg měřícím aktuální odolnost vůči pandemii posunuly na první místo. Česko je v něm na místě jednatřicátém, mezi Hongkongem a Ruskem. Tento žebříček však neměří jen míru proočkovanosti, ale i další indikátory.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Marek Konečný 30.06.2021 17:18
Tak si pojďme, pane, projít tvrdá data. Celkový počet úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti COVID-19 a odeslána do databáze EudraVigilance - 83, zdroj: https://www.sukl.cz/tydenni-zpravy-o-prijatych-hlasenich-podezreni-na-nezadouci Vyočkovaných vakcín k 30.06.2021 bylo 8119241, podle zdroje: https://ockovani.opendatalab.cz/statistiky#vaccination_total_graph Celkový počet úmrtí dětí k 20.06.2021 za celou dobu Covid "pandemie" - 6 (věk zemřelých 0, 4, 8, 11, 16, 17), podle zdroje: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/api/v2/covid-19 Podle těchto dat je počet obyvatel do 18let 1975000 a počet všech obyvatel je 10649800, z toho 90% je 9584820: https://www.czso.cz/csu/czso/vekove-slozeni-obyvatelstva-2019 Podle stejných dat byste musel očkovat (pro dosažení 90% proočkovanosti) úplně všechny obyvatele od dokončeného 8. roku věku. Počet dětí mezi 9-18 let je 957873. Tvrdé matematické propočty jsou tyto: 1. počet hlášených úmrtí na vakcíny proti COVD-19 na 1 milion vyočkovaných dávek - 83/8,119241 = 10,22 2. podle vámi sdělených (chtěl jsem napsat papouškovaných, ale potom jsem si to rozmyslel) informací je potřeba naočkovat 90 % populace, to znamená i všechny děti mezi 9-18 lety = 957873 3. počet dávek pro tyto děti - 2x957873 = 1915746 4. předpokládaný počet dětí zemřelých na vakcinaci COVID-19 - 1,915746 * 10,22 = 19,57 5. zabil jste 20 dětí vakcinací proti COVID-19 6. počty jsou extrémně podhodnocené ve váš prospěch, jednak by se reálně muselo očkovat podstatně více dětí, dále je pravděpodobné, že se bude vakcinovat více dávkami Vzal byste si na triko vykládat rodičům jak je skvělá vakcinace jejich dětí? Budete i nadále rodičům bohorovně radit jak se mají starat o svoje děti? Budete rodičům říkat tvrdou pravdu? Zamyslíte se i s panem Kubitou o čem vůbec píšete? Přečtete si konečně tvrdá data a doporučení WHO nebo budete pořád psát stejné propagandistické, jak to slušně říci, nepravdy? Komu tím sloužíte, nechápu.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru