Přesně sto dní zbývá do parlamentních voleb, pravděpodobně nejdůležitějších za poslední tři dekády. 8. a 9. října voliči rozhodnou, zda bude pokračovat éra Andreje Babiše s autokratickým vládnutím a střetem zájmů, či zda se Česko vrátí ke standardní západoevropské politice. Síly jsou vyrovnané. Vláda v koronavirové pandemii selhala, počtem mrtvých vzhledem k počtu obyvatel bylo Česko druhé nejhorší v Evropské unii.

Premiérovo hnutí ANO tak přišlo o půl milionu voličů vzhledem k volbám z roku 2017. Jeho spojenci ČSSD a KSČM se dostali na hranu přežití. Teď se ale propad zastavil a Babišovi roste nový potenciální partner, Přísaha Roberta Šlachty. V kampani se může Babiš znovu nadechnout, na své straně má navíc prezidenta Miloše Zemana.

Pokud by se volby konaly teď, zvítězila by koalice Pirátů a starostů. Výzkum agentury Kantar jí přisuzuje 24 procent hlasů. Jenže vývoj jde proti této formaci. V březnu ji chtělo volit 30 procent Čechů, okouzlení se však vytrácí. „Hlavně kvůli negativní kampani, kterou proti nim rozjel Babiš,“ tvrdí politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se