Insolvence v Česku provází dlouhodobě problémy v závislosti na aktuální politické reprezentaci. Zejména oddlužení je oblíbené politické téma a insolvenční zákon byl opakovaně novelizován v zájmu změkčení podmínek pro dlužníky. „Za více než 12 let účinnosti insolvenčního zákona se jedná téměř o kontinuální proces a myslím, že další rozvolňování pravidel pro dlužníky již není namístě. Oblasti dluhů fyzických osob by podle mě nyní nejvíce prospělo sjednocení srážek v exekučním a insolvenčním řízení,“ vysvětluje zvláštní insolvenční správce a partner AK Constelius s.r.o. Jan Mašek. Za současné právní úpravy je totiž dlužníkům nelogicky mnohdy méně sráženo v exekuci než v insolvenci, a tito lidé a firmy se tak vcelku pochopitelně vyhýbají komplexnímu řešení svých finančních problémů v rámci insolvence.

Novela insolvenčního zákona, kterou schválila vláda, počítá se zkrácením oddlužení zaměstnanců i OSVČ z pěti na tři roky. Parlament ji ale do říjnových voleb nejspíš už nestihne projednat, a změn v insolvencích a exekucích se proto pravděpodobně dočkáme později. „Co se týče právní úpravy insolvencí, tato je dle mého názoru dobrá. Insolvenční zákon upravuje v praxi fungující právní úpravu, která rozsahově pokrývá řešení finančních problémů relevantních osob, tedy zejména podnikatelů a nepodnikajících fyzických osob,“ tvrdí Mašek.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.