Cynik by řekl, že nejlepším regulátorem krátkodobých ubytování typu Airbnb byla pandemie, kdy státy uzavřely hranice a znemožnily cestování, aby tak předešly rozšíření nemoci covid-19. Koronavirus si i přesto cestu našel a s postupným očkováním a testováním si svoje cestičky nacházejí znovu i turisté. A jednotlivé země, respektive turistikou postižená města, opět hledají možnosti, jak pronájem bytů, jež by měly běžně sloužit obyvatelům města, zakázat.


Recept, ke kterému města přistupují, je stále stejný – omezit dobu, po kterou je možné nabízet byt turistům, omezit plochu, tedy nahradit pronájem bytu pronájmem pokojů, případně omezit celkový počet bytů, který může být v jedné lokalitě určen ke krátkodobému pronájmu. Vedle toho se města snaží domlouvat na spolupráci s platformou Airbnb, která ji ovšem dlouhodobě odmítá. Relativní novinkou pak je dohoda měst s majiteli bytů na tom, že se města zaručí za pravidelný příjem z pronájmu a byt následně pronajmou sociálně potřebným. Toto řešení je elegantní, nicméně naráží na to, že municipality většinou nepotřebují desítky tisíc bytů a ani na ně nemají peníze.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se