Když se živnostník v Česku obrátí s něčím na úřad správy sociálního zabezpečení a udělá to zastaralou a otravnou papírovou formou, tak to příslušný úředník vyřídí v průměru za osm minut. A když využije moderní, elektronickou cestu, je to... pomalejší. Ano, opravdu. Českému úředníkovi to trvá o celých šest minut déle. Proč? Protože si musí všechno, co mu přijde elektronicky, vytisknout na papír.

Mohl by to být docela dobrý vtip, ale bohužel jde o nová zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, který na konci června zveřejnil zprávu o efektivitě správy sociálního pojištění. Elektronizace státní správy v Česku pokročila tak daleko, že je stále rychlejší vyplňovat a do podatelen zasílat stohy papírových formulářů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Roman Šinágl 27.07.2021 14:05
Ano počítačová propojenost úřadů je zásadní a stále ještě nevyřešený problém. Miliardy se ovšem čerpají za IT systémy na MPSV stále stejným tempem... Vyšším levelem v činnosti OSSZ je, že ani neumí najít dokumenty, které v papírové podobě ve spisu prokazatelně má nebo případně je neumí či nechce ani řádně odborně zhodnotit...kdybychom si ty úředníky neplatili z daní, bylo by to k smíchu...ale ta neskutečná neschopnost, pomalost a nekompetentnost v kombinaci s úřednickou zvůlí a arogancí je do nebe volající...proto je třeba přinutit úředníky pracovat, aby se snažili a to odvoláními na jejich Rozhodnutí nebo i soudně...stav ČSSZ pod vedením Venezuely z ČSSD je v katastrofálním stavu...není nad osobní zkušenost...vřele nedoporučuji...
kholvladimir 27.07.2021 12:33
Ano, pane ministře. Jaké si to uděláme, takové to budeme mít. Zodpovědnost sahá až k tomu nejposlednějšímu voliči i nevoliči, protože i to je volba. Pokud voliči nejsou schopni své politiky donutit ve volbách k akci, pak existují jiné varianty. (Teď bude nadsázka) Aneb otevřete okna a připravte si halapartny....
Pavel Valchář 27.07.2021 09:07
Pamatujete si, jak ODS slibovala daňové přiznání na formátu A5? Je to tedy pořád stejné, žádná naše politická strana a vláda není schopná akce ve prospěch občanů a digitalizace... Na centrálních úřadech létají miliony a miliardy z oken, k ničemu a nikdo není postihnutý. Myslíte si, že by to změnili Piráti? Já si to nemyslím. Měli bychom si ale uvědomit, že poslanci a vláda jsou odrazem naší společnosti a vo, vo, vo tom to je.
stepan.tille 27.07.2021 08:37
.......jsem rad, ze NKU potvrdil me zjisteni. Statni sprava je stale v 1980s a papir je papir.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru