Chybělo jen málo a v červnu by v Česku padl další historický rekord v objemu poskytnutých hypoték. Chuť investovat do nemovitostí neutuchá a lidé, kteří nemají na pořízení své vlastní, mohou propadat beznaději. Naštěstí lze do nemovitostí investovat i jinak, za méně peněz se stejným výnosem a méně starostmi. Realitní investiční fondy navíc nabízí na rozdíl od pronajímání nemovitosti dobrou základnu pro budování pasivního příjmu.

Realitní investiční fondy (REITs) se od nemovitostních fondů v Česku známějších liší v tom, že vydávají akcie.  Investor si tedy nekupuje podíl ve fondu, ale jeho akcie obchodované na burze. Tyto fondy působí na vyspělých finančních trzích,  jakým je ten americký, a k nákupu akcií je potřeba využít služeb brokera nebo banky. Na české burze žádný takový fond není. Realitní fond vlastní nemovitosti, pronajímá je a výnos z pronájmu následně vyplácí jako dividendu akcionářům – u dobrých fondů si lze sáhnout na dividendu až k sedmi procentům. Zhodnocovat se mohou samozřejmě i samotné akcie, pokud rostou.

Průměr dividendového výnosu na americkém trhu aktuálně činí 4,3 procenta, což je téměř dvojnásobek proti akciím takzvaných dividendových aristokratů, mezi něž se řadí akciové firmy stabilně platící a dlouhodobě zvyšující dividendu. V jednotlivých zemích se sice zákony lehce liší, ale u fondů je totiž vždy pevně určeno, kolik procent zisku musí vyplatit na dividendách. Ve Spojených státech je to nejméně 90 procent. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se